Preden so ju, ko sta zapuščala cerkev, ubili specialci, sta 84-letnemu duhovniku prerezala grlo in to posnela, enega od talcev pa nevarno ranila. Francoski predsednik François Hollande in notranji minister Bernard Cavčerajzeneuve sta dve uri zatem prispela v podeželsko mestece Saint-Étienne-du-Rouvray, kjer se je zgodil napad (na fotografiji prizorišče napada pred cerkvijo, potem ko jo je obkolila policija). Hollande je povedal, da sta se napadalca ob ugrabitvi razglašala za pripadnika Islamske države. »Ta napad je še en dokaz, da je Francija v vojni s terorizmom,« je nadaljeval. »V tej vojni se moramo bojevati z vsemi sredstvi.«

Islamska država, ki je prevzela odgovornost za napad (čeprav morda ni izdala ukaza na napad), je med drugim tudi s širjenjem svoje ideologije dosegla cilj, to je prestrašiti Zahod, ki ni vajen barbarstva. Pokazala je, da Francozi niso varni nikjer in da lahko udari ne samo v Parizu in Nici, ampak tudi na podeželju, kjer je zdaj prišlo do terorističnega napada. Dokazala je tudi, da je ideologija radikalnega islamizma, ki zagovarja terorizem, med mladimi francoskimi državljani razširjena. Napadov teh mladih, ki so doma v revnih predmestjih, pa zaradi njihove nepredvidljivosti ni mogoče načrtno preprečevati, zato analitiki menijo, da bo cikel napadov trajal še več let. Terorizem tako v Franciji postaja del vsakdanjika. Hollande je zdaj obljubil »podporo katoličanom«.

Napadalec policiji ni neznan

A ne gre za prvi primer. Lani aprila je nekemu islamističnemu teroristu spodletel napad na katoliško cerkev, in sicer med jutranjo nedeljsko mašo, ko je bilo v cerkvi več sto ljudi. Pri kraji avtomobila, s katerim naj bi pozneje zbežal, je ustrelil lastnico avta, a tudi samega sebe v nogo, in so ga prijeli.

Hodža, ki vodi pred nekaj leti zgrajeno džamijo v Saint-Etienne-du-Rouvray, je izjavil, da je »ves iz sebe zaradi okrutne smrti prijatelja«, duhovnika. Velikokrat sta sodelovala pri prazničnih srečanjih in medverskem dialogu, katoliška župnija v Saint-Etienne-du-Rouvray pa je leta 2000 dala zemljišče za gradnjo džamije. Po poročanju spletne izdaje ženevskega dnevnika Tribune de Genève je eden ob ubitih napadalcev 19-letni francoski državljan, ki so ga na letališču v Ženevi aretirali maja lani, potem ko so ga vrnili iz Turčije. »A. K. je dvakrat poskušal priti v Sirijo, naprej prek Münchna, nato pa prek Ženeve. Potem ko je bil nekaj dni v švicarskem priporu, so ga izročili Franciji, kjer so proti njemu uvedli preiskavo zaradi zločinskega združevanja z namenom pripraviti teroristični napad,« piše na spletni strani Tribune de Genève. Po pisanju francoskih medijev je bil nato zaprt v Franciji, do marca letos, ko so ga izpustili, a z elektronsko zapestnico na nogah. Dovoljenje za izhod iz hišnega pripora, in sicer prav v Saint-Etienne-du-Rouvray, od koder naj bi bil doma, pa je imel med 8.30 in 12.30.

Nicolas Sarkozy, ki ima kot izrazito desničarski politik ravno zaradi pogostih terorističnih napadov vse več možnosti, da se prihodnje leto vrne v Elizejsko palačo, je zdaj kot voditelj stranke republikancev in opozicije slovesno izjavil: »Naš sovražnik ne pozna tabujev, meja, morale. Biti moramo neusmiljeni. Niso več dopustni pravno dlakocepstvo, previdnost, izgovori in nepopolna dejanja. Od vlade zahtevam, da takoj začne uveljavljati vse ukrepe, ki jih predlagamo že več mesecev.«