26-letni Satoši Uematsu, ki se je sam predal policiji in priznal, da je krvavi pokol njegovo delo. Po poročanju časnika Asahi Shimbun je ob tem dejal: »Vsi prizadeti bi morali izginiti.« Napadalec je v stavbo vstopil skozi okno in zvezal vse zaposlene v domu. »Ob predaji je imel pri sebi kuhinjske nože in druge vrste rezil, ki so bila okrvavljena,« je povedala Šinja Sakuma, predstavnica prefekture Kanagava, kamor spada kraj Sagamihara.

Uematsu je v domu, v katerem je sejal smrt, delal med decembrom 2012 in letošnjim februarjem, ko so ga odpustili. Lokalne oblasti so sporočile, da so ga februarja letos neprostovoljno sprejeli v bolnišnico zaradi strahu, da je nevaren ljudem okoli sebe. Zdravnik ga je zaradi izboljšanega stanja dva tedna kasneje odpustil iz bolnišnice, čeprav je grozil z ubijanjem duševno prizadetih ljudi. Točen motiv za napad oblasti sicer še preverjajo, eden od možnih je maščevanje, ker so ga v domu odpustili.

Posebno ranljiva skupina

»Takšne stvari se na Japonskem ne dogajajo,« je za Reuters komentirala 78-letna upokojenka, ki živi blizu doma, v katerem je ponoči tekla kri. »To so bili prizadeti ljudje, pa še spali so. Zato mu jih je uspelo toliko pobiti,« Reuters citira enega od predstavnikov doma. »To je mirno, tiho mesto, zato si tudi nikoli nisem predstavljal, da bi se kaj takšnega lahko zgodilo tukaj,« je šokiran Ošikazu Šimo, ki živi nekaj sto metrov stran.

»Na jok mi gre, ko samo pomislim, kako jih je moril. Rekel je, da se bo znebil prizadetih, a je on tisti, ki je v resnici ničvreden,« je zaključil lokalni taksist Susumu Fujimura..

Eden najhujših množičnih pokolov po drugi svetovni vojni

Japonska ima zelo stroge zakone glede nošenja orožja, zaradi česar se sooča z manj strelskimi pohodi kot na primer ZDA ali nekatere zahodnoevropske države. A to ne pomeni, da se množični pokoli pri njih ne dogajajo, zlasti v zadnjih letih se jih je pripetilo kar nekaj. Leta 2008 je moški s tovornjakom zapeljal v množico v priljubljenem tokijskem okolišu z elektroniko, potem pa z nožem ubil sedem ljudi. Sedem let prej pa je duševno moten moški v šoli v Osaki z nožem do smrti zabodel osem otrok.