Za Drenikovo ulico bi lahko rekli, da je ulica brez karakterja, pač najhitrejša pot iz enega v drug predel mesta. Toda to ne drži. 25. januarja 1933 so jo na prošnjo Sokolskega društva Šiška poimenovali po Franu Dreniku. Pred tem se je ulica imenoval Dermotova, po Antonu Dermotu, publicistu in politiku. Ob preimenovanju Drenikove so Dermotovo ulico prestavili malce bolj proti Bežigradu, kjer je še sedaj.

Drenika povezujejo predvsem z istoimensko ulico

Kar pa zadeva Drenikovo, pa je ime človeka, po katerem se imenuje, odšlo v pozabo. Postalo je le ime, ki ga povezujemo s to zvezno štiripasovnico med Bežigradom in Šiško. V svojem času pa je bil Fran Drenik pomemben mož za slovensko telesno kulturo in kulturo. Bil je soustanovitelj Južnega sokola in so ga v nekrologu februarja 1927 v Tedenskih slikah, prilogi časopisa Domovina, opisali kot »najstarejšega sokola, moža, ki ni poznal osebne sebičnosti«. Kot je še zapisano, je »tako navdušeno oznanjal evangelij slovanstva, da so ga našemu narodu neprijazni tujci vrgli iz javne službe in je moral zaradi tega prestati mnogo grenkih ur«. Poleg tega, da je bil sokol, je v Spodnji Šiški ustanovil tudi čitalnico ter jo vodil dvajset let, Šiškarjem pa so jo zavidali mnogi Ljubljančani. Nastopal je v dramatičnih igrah, ki so jih uprizarjali tako v čitalnici kot v deželnem gledališču, pel v cerkvenem zboru cerkvice na Rožniku in kot pravi Šiškar sodeloval pri ustanovitvi lokalne posojilnice. Za vse svoje neumorno delo je prejel odlikovanje reda svetega Save, ki je »bilo edino plačilo, ki ga je prejel«. Sodobniki so ga opisovali kot enega zadnjih, ki so »delili veselje in žalost slovenske narodne borbe, od idealizma in požrtvovalnosti za veliko narodno stvar«.

Morebiti je največji poklon Franu Dreniku to, da je na njegovi ulici še danes športno društvo, ki je eno večjih takih v Ljubljani. Športno društvo Gib se celo navezuje na sokolsko tradicijo in stoletnico delovanja. Bili naj bi neposredni nasledniki športnega društva, ki ga je leta 1902 ustanovil Fran Drenik in ustanovil sokolsko telovadnico v Spodnji Šiški. In v duhu sokolske tradicije je v tej športni dvorani treniral tudi Mitja Petkovšek. Športni center Gib ima namreč eno najbolj sodobnih gimnastičnih dvoran, vključno z novim parterjem. V športni dvorani pa igra svoje tekme košarkarski klub Ilirija.

Kako je Drenikova postala pomembna ulica

Dolga leta je bila Drenikova le nepomembna ulica, ki se je začela na Celovški in končala na križišču Samove in Parmove. Po njej ni potekal promet, saj je bil prehod čez tire narejen na Černetovi ulici. V sedemdesetih letih pa so jo v skladu z desetletko razvoja cestišč v Šiški spremenili v štiripasovnico s podvozom pod železniško progo. Ta je ob deževju včasih poplavljen, hkrati pa je eno redkih mest v Ljubljani, kjer je grafitiranje dovoljeno.

Drenikova ulica pa še vedno nima kolesarske steze, zato morajo kolesarji ubrati vzporedno Černetovo. V društvu slepih in slabovidnih pa si želijo tudi, da bi na križišču Drenikove in Verovškove uredili prehod z zvočnim signalom za pešce. Tudi naslov šišenske tržnice je na Drenikovi. Tržnica velja za eno najbolj urbanih ekoloških tržnic v Ljubljani. Tam deluje tudi projekt Nakupujmo skupaj s skupinskim naročanjem ekološkega sadja in zelenjave, kar potrošnikom zagotavlja nižjo ceno.

Drenikova ulica

Dnevnik

PODATKI

župnijska

cerkev sv.

Frančiška

Asiškega

Športno

društvo

GIB

tržnica

Šiška