Po burni sedemurni razpravi, polni žvižgov in vpitja, so poslanci francoske skupščine s 489 glasovi za in 26 proti v zgodnjih jutranjih urah še četrtič podaljšali izredno stanje, tokrat ne za tri, ampak za šest mesecev. Čeprav so vsi poslanci desnice glasovali za predlog vlade, ki je v veliki meri sprejela njihove zahteve, pa so jo številni med njimi v razpravi ostro napadali, da ni dovolj odločna in da preveč brani človekove pravice islamskih teroristov.

Nekateri so celo opozarjali na »nevarnost državljanske vojne«, o čemer je že junija v skupščini govoril šef DGSI, osrednje francoske tajne službe, ki se sicer boji predvsem pogroma skrajne desnice nad muslimani v predmestjih. Socialistična vladna večina je med drugim zdaj sprejela zahtevi desničarskih poslancev, da je mogoče poleg hišnih preiskav z zasegom računalniških datotek brez dovoljenja tožilca preiskati tudi kak avtomobil in da ima lahko tudi policist v civilu, ko torej ni v službi, pri sebi pištolo.

Ni pa ustregla zahtevi dela poslancev na desnici, naj se zapre nekatere verske prostore muslimanov, prepove njihovo financiranje iz tujine in za več kot 10.000 muslimanov, ki so največkrat zaradi povsem nedolžnih zadev na seznamu sumljivih oseb, odredi hišni pripor ali elektronska zapestnica.

Zadnji ukrep bi bil tudi precej neučinkovit, saj na tem seznamu osumljenih nista bila ne napadalec v Nici 14. julija ne morilec policista in njegove žene 13. junija. Burna nočna skupščinska razprava se je začela z nastopom premiera Manuela Vallsa, ki je dejal, da bo prišlo do novih teroristični napadov z žrtvami. Vzkliknil je: »Francozom je treba povedati resnico!«

Veliko ovadb, a skromen izplen

Premier je tudi dejal, da je v okviru izrednega stanja trenutno v hišnem priporu 77 oseb, hišnih preiskav je bilo od novembra 2015, ko je bilo prvič razglašeno izredno stanje, do maja letos kar 3594, policija pa je na njihovi podlagi izpeljala skoraj 600 ovadb (a samo pet se jih je končalo s sodnim postopkom) in zasegla 756 kosov orožja. Danes je zaradi suma terorizma v preiskavi 950 oseb, med njimi 203, ki so se vrnile iz Sirije in Iraka. Na levici opozarjajo, da se z izrednim stanjem omejujejo svoboščine, toda sodeč po zadnji anketi se je kar 80 odstotkov Francozov pripravljenih odpovedati svoboščinam v prid večji varnosti.

Veliko je tudi pozivov, naj se Francija zgleduje po Izraelu, kjer so po nekaj napadih z avtomobili pločnike zavarovali z železno ograjo. Poleg tega imajo v Izraelu preglede ob vhodih v trgovske centre, na cestah so patrulje na motorjih, vsak Izraelec je pozoren na mimoidoče in ima tečaj prve pomoči.

Nekateri celo menijo, da bi moral tudi v Franciji podobno kot v Izraelu velik del državljanov, ki niso ne policisti ne vojaki, nositi pištolo, tako da bi lahko v primeru terorističnega napada takoj posredoval. Policija bi morala pogosteje izvajati hišne preiskave v predmestjih, ki jih tako primerjajo z Zahodnim bregom. Kot kaže vsakdanja realnost v Izraelu, tudi vsi ti ukrepi ne morejo zagotoviti stoodstotne varnosti. Morda bi Izraelci za svojo varnost največ naredili s tem, da bi prenehali kolonizirati Zahodni breg, Francozi pa s tem, da bi mladim iz revnih predmestij omogočili zaposlovanje.