Zaradi prijetnega okusa lisičke sodijo med najbolj cenjene gobe, nekateri trdijo, da celo precenjene. V vsakem primeru gre za zelo okusne in vsestransko uporabne gobe. Kdor želi njihov okus karseda čist, jih bo očiščene le narezal ali natrgal na lističe in jih razdelil na krožnike, pokapljal z limonovim sokom in oljčnim oljem, solil, popral in posul s svežim sesekljanim peteršiljem. Kdor surovih ne mara, jih bo samo popražil na oljčnem olju ali maslu, jih rahlo osolil in ponudil s popečenim kruhom, kakor radi počno Francozi. Priljubljene so tudi z jajci – na mešanici masla in oljčnega olja popražimo nekaj mlade čebule ali šalotke, dodamo očiščene lisičke, jajca umešamo in primešamo malo smetane, soli in popra ter z njimi zalijemo pražene lisičke. Premešamo, da jajca zakrknejo, a ostanejo sočna, jih potresemo s sesekljanim peteršiljem in postrežemo s kruhom. Ljubitelji jedi na žlico iz lisičk, krompirja, paradižnika in čebule skuhajo imeniten golaž. Pri tem je treba paziti le, da paradižnik (ali mezga) pride v lonec nazadnje, sicer bo krompir ostal trd. Ljubitelji hrena lahko lisičke popražijo, jim dodajo nariban hren in kislo smetano, vse skupaj prevrejo in postrežejo s kuhanim krompirjem. Imenitna jed za ta letni čas so lisičke z mladim krompirjem. Krompir narežemo, mu v skledi primešamo oljčno olje, česen in timijan ter stresemo v pekač. Tudi lisičke naoljimo in jih popramo ter razporedimo po krompirju. Pekač pokrijemo (lahko z aluminijevo folijo, ampak pazimo, da se ne dotika lisičk in krompirja) in za dobre pol ure porinemo v vročo pečico. V sezoni stročjega fižola se lisičkam poda tudi slednji. Popražimo čebulo, česen in sesekljan peteršilj, dodamo lisičke, narezan stročji fižol in na kocke narezan mladi krompir, vse skupaj podušimo in zalijemo z malo vode, po desetih minutah kuhanja dodamo še na kocke narezan paradižnik in kuhamo še nekaj minut. Postrežemo kot prikuho ali samostojno jed. Lisičke se seveda odlično podajo tudi k mesu. Popečemo dobro uležane bifteke, v drugi ponvi pa popražimo čebulo in lisičke. Pečene bifteke (ali navadne zrezke, lahko tudi piščančje) popramo, pražene lisičke pa odstavimo in jim primešamo rumenjake (dva rumenjaka za pol kilograma lisičk) in nekaj žlic sladke smetane. To priložimo k pečenemu mesu in potresemo s sesekljanim peteršiljem ter ponudimo s sezonsko solato. V Neaplju vam bi lisičke postregli s paradižnikom. Na oljčnem olju segrejejo česen, da zadiši, dodajo lisičke in jih popražijo, da se tekočina ukuha. Dodajo narezan paradižnik in polovico sesekljanega peteršilja ter dušijo pol ure. Jed potresejo z drugo polovico peteršilja in ponudijo kot predjed ali prikuho, tudi kot omako za testenine. In čeprav se nam te aromatične rumene gobe ponavadi doma znajdejo ravno v času, ko vrt buhti od različne zelenjave, si lahko od vrtnega obilja vzamemo oddih in lisičke pripravimo po naslednjem receptu.

Lisičke s kruhovimi cmoki

Potrebujemo: 250 g starega belega kruha ali žemelj, 200 g lisičk, 2,5 dl mleka, 2 (mladi) čebuli, 2 stroka česna, 40 g masla, 100 g pršuta (sušenega, kuhanega ali pečenega, lahko pa pršut tudi izpustimo), morsko sol, sveže zmlet poper, muškatni orešček, šopek peteršilja, 4 vejice timijana. Za omako še 350 g lisičk, 1 večjo ali 2 manjši čebuli, 20 g masla, morsko sol, sveže zmlet poper, šopek drobnjaka.

Priprava: Mleko pristavimo in segrejemo do mlačnega. Lisičke očistimo, če je le mogoče, jih ne peremo, saj bodo tako ohranile več arome; večje natrgamo na manjše koščke. Kruh narežemo na majhne kocke in jih prelijemo z mlačnim mlekom. Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. V ponvi segrejemo maslo, na katerem popražimo sesekljano čebulo, ko porumeni, dodamo še česen in počakamo le toliko, da zadiši. Vsebino ponve stresemo na kruhove kocke. Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo, potrebujemo ga za dve žlici. Tudi timijan osmukamo in listke drobno sesekljamo, potrebujemo ga za eno žlico. Pršut narežemo na krpice, ki jih v ponvi pristavimo z lisičkami. Med praženjem jih začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Ko se tekočina povsem ukuha, mešanico dodamo na kruh. Primešamo še dve jajci, sol, poper, sveže nariban muškatni orešček in sesekljani zelišči. V večji posodi pristavimo in zavremo osoljeno vodo za kuhanje cmokov. Preostali jajci razžvrkljamo, posolimo in popopramo. V ponvi segrejemo malo masla, na katerem razžvrkljani jajci le segrejemo (in ne spečemo!), nato pa stresemo na kruh. Vse skupaj še enkrat dobro premešamo in pustimo počivati 15 minut. Z mokrimi dlanmi oblikujemo cmoke, ki jih polagamo v krop. Ko voda znova zavre, temperaturo znižamo, cmoke pa počasi kuhamo še 15 minut. Medtem pripravimo omako. Lisičke očistimo (če je mogoče, jih ne peremo) in natrgamo na manjše koščke. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V ponvi segrejemo maslo, na katerem sesekljano čebulo opražimo do zlato rumene barve. Česen olupimo in drobno sesekljamo. Skupaj z lisičkami ga stresemo na praženo čebulo, potem pa vse skupaj med mešanjem pražimo nekaj minut. Vmes lisičke začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Ohlajeno maslo na lističe narežemo na gobe. Ko se stali, ponev odstavimo. Drobnjak drobno narežemo in stresemo v omako z lisičkami ter premešamo. Kuhane cmoke odcedimo in razdelimo na segrete krožnike ter jih oblijemo z omako z lisičkami. Postrežemo z zeleno solato kot samostojno jed.