Načrtovani povezovalni kanalizacijski kanal od občin Vodice in Medvode do centralne čistilne naprave v Zalogu naj bi predstavljal tveganje za onesnaženje podzemne vode, ki je glavni vir pitne vode za Ljubljančane in okoliške prebivalce, so opozorili hidrogeologi iz Društva slovenski komite mednarodnega združenja hidrogeologov (Društvo SKIAH). Po njihovem mnenju je že sama gradnja kanala po načrtovani trasi tvegana, njegovo obratovanje pa bi na dolgi rok ogrožalo pitno vodo, saj »trajne in popolne tesnosti kanalizacijskega omrežja ni mogoče zagotoviti«, so pojasnili.

VO-KA: Umeščanje kanala je bilo povsem transparentno

Problem je nastal zato, ker trasa tega kanalizacijskega kanala v veliki meri vodi čez območja z visoko stopnjo zaščite ravno zaradi želje po varovanju temeljnega vira pitne vode za Ljubljano in okolico. Na to problematiko je opozorila tudi že stranka SDS, kjer se jim zdi nesprejemljivo, da fekalna kanalizacija vodi čez neke vrste naravni rezervoar pitne vode.

V javnem podjetju Vodovod-kanalizacija, ki v imenu občin Ljubljana, Vodice in Medvode koordinira ta projekt, pozdravljajo skrb za vire pitne vode. Zagotovili so, da to skrb vsekakor delijo in zato poskušajo najti »najboljše rešitve za zaščito vodnih virov pitne vode«.

Na Vodovodu-kanalizaciji so poudarili, da je »eden najpomembnejših ukrepov za zaščito vodnih virov prav gotovo gradnja kanalizacije na vodovarstvenih območjih in ustrezno čiščenje odpadne vode pred vračanjem v naravo, torej urejeno odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih vod«. Zatrdili so, da jih kritike tega kanala presenečajo, saj je bila priprava tega projekta transparentna in skladna z veljavno zakonodajo. Umeščanje tega kanala v prostor je bilo javno obravnavano v postopku priprave občinskega prostorskega načrta. »Moramo pa se zavedati, da nismo vsi strokovnjaki za vse in ne zna vsak odločati o poteku tras kanalizacije,« so očitke zavrnili na Vodovodu-kanalizaciji, a dodali, da bodo z veseljem prisluhnili stališčem Društva SKIAH, češ da so pogledi iz drugih zornih kotov vedno dobrodošli.

ARSO: Presoje vplivov na okolje ne bo

V Društvu SKIAH so okrcali tudi agencijo za okolje, češ da ta gradnje povezovalnega kanala ne bi smela oceniti kot poseg, za katerega ni treba izvesti presoje vplivov na okolje in za katerega ni treba pridobiti okoljevarstvenega soglasja. V društvu pričakujejo, da bo agencija za okolje ponovno pretehtala, ali sta presoja vplivov na okolje in izdaja okoljevarstvenega soglasja za ta poseg potrebna.

Toda na agenciji za okolje so povedali, da tega ne bodo storili, ker skladno z zakonodajo ni pogojev za obnovitev tega postopka. Ob tem so poudarili, da so občine vlagateljice pri pripravi načrtov za kanal ustrezno predvidele morebitne vplive kanalizacijskega kanala na okolje in jih tudi ustrezno naslovile. Agencija za okolje je vlagateljicam tudi sama predpisala določene projektne pogoje, katerih namen je zmanjšati možnosti onesnaženja podzemne vode, so poudarili na agenciji. Ob tem so dodali, da so pri svoji odločitvi upoštevali tudi vse ugotovitve, ki so izhajale iz vodnega, kulturnovarstvenega in naravovarstvenega soglasja ter soglasja Zavoda za gozdove Slovenije.

Gradnja povezovalnega kanala od Vodic in Medvod do Zaloga je sicer del 110 milijonov evrov vrednega okoljskega projekta. Vlagateljice naj bi približno polovico denarja za ta veliki projekt pridobile iz evropske blagajne. Evropska komisija odločbe o financiranju projekta za zdaj še ni izdala.