Potem ko je upravno sodišče že novembra lani – slab mesec po začetku lovne sezone – z začasno odredbo ustavilo odstrel predvidenih sedmih volkov, je zdaj dokončno razveljavilo pravilnik ministrstva za okolje in prostor, ki dovoljuje streljanje teh zavarovanih velikih zveri v naših gozdovih. Tožbo proti pristojnemu ministrstvu sta vložila Pravnoinformacijski center nevladnih organizacij (PIC) in Društvo za ohranjanje naravne dediščine Slovenije (DONDES). Zoper izdano sodbo ministrstvo za okolje in prostor nima pravice do pritožbe, lahko pa vloži revizijo.

Volkovom sodba ni pomagala

Upravno sodišče je ugotovilo, da ministrstvo ne izkazuje pogojev za odstrel volkov v skladu z evropsko habitatno direktivo o ohranjanju naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst. Ta določa, da je ubijanje zavarovanih vrst, med katerimi je tudi volk, prepovedano. Državi je sicer dopuščeno, da dovoli selektiven in omejen odvzem določenih zaščitenih živali iz narave, vendar pod strogo nadzorovanimi pogoji: dokazati mora, da ni drugih zadovoljivih možnosti za reševanje »problema« in da odvzem ne škoduje vzdrževanju ugodnega stanja populacije. A država po mnenju upravnega sodišča tem pogojem ni zadostila.

Odločitev upravnega sodišča pa kljub vsemu ni pomagala preživeti volkovom. Štiri so namreč lovci ustrelili še pred izdajo začasne odredbe, trije pa so bili kasneje povoženi, tako da je kvota sedmih volkov, ki jo je s pravilnikom določilo okoljsko ministrstvo, izpolnjena. Pravnica Senka Šifkovič Vrbica, vodja področja varstva okolja pri PIC, to obžaluje, vendar poudarja, da je pomemben predvsem pravni vidik celotne zgodbe, s katero se ukvarjajo od leta 2012. »Trikrat smo bili na ustavnem sodišču, ki pa ni želelo vsebinsko odločati, temveč se je temu izmikalo na razne procesne načine. Na koncu nas je napotilo na upravno sodišče, ki je zdaj odločilo nam v prid. To je pomembna zmaga nevladnih organizacij s področja okolja in ohranjanja narave, ki delujejo tudi v javnem interesu, saj jim je bila priznana pravica zastopanja narave, v tem primeru volka,« je pojasnila Šifkovič-Vrbičeva.

Ministrstvo si beli glavo z medvedi

Pa bo sodba preprečila pobijanje volkov v prihodnjih letih? »Upam, da jih bodo nehali streljati, saj argumentov za tako početje nimajo. Škoda na drobnici po mnenju Zavoda RS za varstvo narave ni več vzrok za streljanje volkov, tako da Zavod za gozdove Slovenije njihov odstrel upravičuje samo še z zmanjšanjem krivolova. Pravijo namreč, da bodo lovci z dovoljenim odstrelom postrelili manj volkov nezakonito, kar pa ni podprto z nobeno strokovno podlago,« je prepričana Šifkovič-Vrbičeva.

Na zavodu za gozdove pravijo, da pri oblikovanju ocene za odstrel primernega števila volkov ne gre za pavšalno oceno, temveč za zelo tehtno odločitev, ki je sprejeta po dolgotrajnem postopku, v katerega so vključeni številni deležniki ter strokovna in zainteresirana javnost. Tudi ko je bil odvzem volkov iz narave večji kot letos – leta 2012 so jih na primer ustrelili 12, še dva pa sta bila povožena –, naj se število volkov ne bi zmanjšalo. Vodja oddelka za gozdne živali in lovstvo na zavodu za gozdove Marko Jonozovič pravi, da se pravkar piše zaključno poročilo o jeseni opravljenem obsežnem monitoringu volka (tudi s pomočjo genetike), ki naj bi pokazalo, da se tej zveri v naših gozdovih kar dobro godi. Volkov naj bi bilo še več kot 40 do 50, kakršna so bila dosedanja domnevanja.

Kako bodo poslej regulirali trajnostni odstrel volkov, pa Jonozovič ne ve, saj se bodo zavoljo dopustov na ministrstvu za okolje in prostor sestali šele avgusta. »Sodbo upravnega sodišča bo morala preučiti pravna služba in ugotoviti, ali je pravilnik ustrezna forma ali pa bo nemara treba spremeniti katerega od višjih pravnih aktov za utemeljevanje habitatne direktive,« je povedal.

A zavoljo sodbe upravnega sodišča si menda na ministrstvu belijo glavo predvsem z medvedi, saj so njihove kvote za odstrel doslej potrjevali po enakem postopku kot za volkove – z razveljavljenim pravilnikom.