Bolj kot ne zaman so bila večmesečna prizadevanja Igorja Tičarja, da bi se izognil ukrepom varčevalne zakonodaje. Upravni odbor je včeraj sprejel sklep o zgolj enoletnem podaljšanju delovnega razmerja z rektorjem.

Senat univerze je pretekli teden resda sprejel sklep, da se rektorju nadaljuje delovno razmerje do izteka mandatne dobe. Vendar veljavna zakonodaja takšnega podaljšanja izrecno ne dopušča, trajati sme največ leto dni. To so zdaj sprejeli tudi v rektoratu. Rektor je na včerajšnji seji seznanil upravni odbor s tem, da senat sicer soglaša z nadaljevanjem delovnega razmerja do leta 2019, v resnici pa je predlagal zgolj enoletno podaljšanje zaposlitve.

Soglasno so se podredili senatu

Rektor je letos sprožil pravcati pravni boj. Univerza v Mariboru je med drugim naročila izdelavo mnenja zasebnemu Inštitutu za ustavo pravo in zanj plačala 11.956 evrov. Vsi pravni manevri so se izkazali kot brezpredmetni. Na upravnem odboru zato včeraj ni bilo več govora o argumentih, s katerimi se je rektor prej skušal izogniti odločanju o svoji starostni upokojitvi.

Tičar je namreč zmotno trdil, da ima pravico zasedati rektorski položaj do leta 2019, češ da je voljeni funkcionar in da zanj ne velja zakon o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2016, ki ureja prenehanje pogodbe o zaposlitvi, ko javni uslužbenec pridobi pravico do starostne pokojnine. Edino, kar je resnično uspelo izbojevati rektorju, je to, da je vlogo upravnega odbora minimiziral zgolj v potrjevalca sklepov senata univerze. Temu razmerju moči so se člani upravnega odbora včeraj soglasno podredili.

Pogodbo o zaposlitvi rektorja bo v imenu upravnega odbora podpisal predsednik Bojan Škof. Tičar je na seji še dodatno izničeval pristojnosti upravnega odbora. »Nobenega predpisa ni, kdo mora kaj podpisati,« je trdil rektor. »Da to pogodbo podpiše predsednik upravnega odbora, je zgolj običaj.«

Tudi ta rektorjeva izjava je zavajajoča. Univerza namreč ne sme poslovati po običajih, temveč v skladu z zakonom. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je že marca letos podrobno pojasnilo vlogo upravnega odbora. Resda niti zakon o visokem šolstvu niti statut univerze ne urejata delovnopravnega razmerja rektorja, so tedaj pojasnjevali na ministrstvu, vendar je nesporno dejstvo, da ima upravni odbor enake pristojnosti kot svet zavoda v drugih javnih zavodih. Upravni odbor je zato tisti organ, ki v razmerju do rektorja kot poslovodnega organa izvršuje pravice in dolžnosti delodajalca.

Rektorjev alter ego tudi v drugo očrnjen zaradi mobinga

V Tičarjev rektorat je te dni prispelo še drugo, zanj zelo neprijetno poročilo neodvisne komisije, ki je preiskovalo očitek mobinga in neprimernega ravnanja nekdanjega rektorjevega glavnega tajnika Teodorja Lorenčiča in vodje kabineta Mirjane Babić.

Komisija, ki jo je vodil Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede, je obravnavala prijavo Alena Vidonje, vodje oddelka za splošne, pravne in kadrovske zadeve na rektoratu. Po poročanju časnika Večer je komisija ugotovila, da je Lorenčič, ki ga je rektor nekoč označil za svoj »alter ego«, s svojim načinom vodenja in komuniciranja ustvarjal sovražno delovno okolje. Zato ni primeren za opravljanje vodstvenih nalog. Lorenčič je ta čas vodja oddelka za odnose z javnostmi in promocijo Univerze v Mariboru. Babićeva pravilnika ni kršila, je še ocenila komisija in je rektorju predlagala, da naj Lorenčiču izreče zgolj opomin.

Že več kot tri tedne ima rektor na mizi še bolj obremenilno poročilo komisije o Lorenčičevem izvajanju mobinga in spolnega nadlegovanja, ki ga je spisala na podlagi prijave uslužbenke v rektoratu Petre Ujčič. Vendar se Tičar še zmeraj ni odločil, kako bo ukrepal zoper svojega tesnega sodelavca in zaupnika.

Lorenčič vztraja, da mu je komisija kršila procesna jamstva, saj da ni videl nobenih dokazov in dokumentacije, s čimer mu je bil onemogočen ustrezen zagovor. Trdi, da je žrtev širšega konstrukta oseb, ki razen medsebojnega dogovorjenega pričanja in spreminjanja svojih izjav niso predložile nobenih dokazov.