Potem ko je Mestna občina Ljubljana leta 2014 uredila prvi del mestnega parka na Rakovi jelši, je včeraj odprla še drugi del. Ta bo obiskovalcem poleg sprehajanja v barjanskem zelenju ponujal tudi sadje v javnem sadovnjaku in možnost vrtičkarstva.

Občina je namreč uredila več kot 300 vrtičkov, na katerih že rastejo glavice solate in zelja, paradižnik in čebula. Cena najema vrtička znaša 0,70 evra na kvadratni meter, v letošnjem letu pa vrtičkarjem najemnine ne bo treba plačevati, ker so se ureditvena dela preveč zavlekla in so vrtičkarji zamudili začetek setvene sezone. Sadno drevje pa naj bi po pričakovanjih vodje oddelka za varstvo okolja Nataše Jazbinšek Seršen prve sadove obrodilo v dveh ali treh letih.

Nove parkovne površine, ki jih je občina dala urediti po načrtih arhitekturnega biroja Medprostor, se raztezajo na 7,5 hektarja površin. Za urejanje je občina skupaj z davkom na dodano vrednost odštela približno 820.000 evrov.

Poleg sadnih dreves bodo obiskovalcem senco delala še mnoga druga drevesa, je povedala Jazbinšek Seršenova. Posajene drevesne vrste so primerne za rast na barjanskih tleh, posebej za ta projekt jih je namreč izbral vodja Botaničnega vrta Ljubljana Jože Bavcon.

Prvi so poligon v Koloparku že preizkusili

Park na Rakovi jelši ni edina zelena površina, ki bo letos obogatila mesto. Občina je pri lokalu Lepa žoga ob Celovški cesti že začela urejati poseben park, ki se bo imenoval Kolopark. Občina je ureditev tega parka zaupala družbi Fun Tracks, ki je že napravila grbinasti poligon, na katerem se bodo lahko preizkušali kolesarji, rolkarji, rolarji, kotalkarji in otroci s poganjalčki.

Kot smo že poročali, naj bi bil Kolopark končan sredi septembra. Poleg poligona pa bo park opremljen še z razsvetljavo in samopopravljalnico koles. V njem bodo drevesa in klopi, kjer bodo obiskovalci lahko posedali. Občina bo za ureditev tega inovativnega parka porabila približno 50.000 evrov, so ocenili na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet.

Nova igrala na Kodeljevem in v Šmartinskem parku

Šmartinski park in park Kodeljevo, ki je dobil novo ime, Park Antona Codellija, bo občina predvidoma še letos dopolnila z otroškimi igrišči. V Šmartinskem parku se bo razširitev trenutnega otroškega igrišča začela predvidoma že avgusta, saj občina že izbira izvajalca. Sodeč po prejetih ponudbah gradbenih družb bo občino ta naložba stala slab milijon evrov. »Predvidena je gradnja otroškega igrišča s poudarkom na igri z vodo,« so povedali v službi za razvojne projekte in investicije.

V Parku Antona Kodelija pa bo občina za skoraj pol milijona evrov dala urediti igrišče, ki naj bi z raznovrstnostjo igral pritegnilo tudi obiskovalce iz drugih koncev mesta in celo turiste. »Funkcije izbranih igral so raznolike, Poudarki so: motorika, ravnotežje, hitrost, tveganje, igriva tekmovalnost, višinske razlike, domišljijska igra in igra vlog, kreativna igra, družabnost, igra v odnosu z drugimi,« so nedavno pojasnili na občini. Pri tem pa so poudarili, da bodo pri ureditvi igrišča sledili obliki terena in ohranili obstoječa drevesa, da bodo malčkom dajala prijetno senco.

V prihodnosti še en »kolopark«?

Prostor med Potjo spominov in tovarištva, Verovškovo ulico in Litostrojsko cesto, ki je v lasti ljubljanske občine, je prav tako namenjen površinam za oddih, rekreacijo in šport. Za to območje sta bila pripravljena dva predloga uporabe, so povedali na oddelku za urejanje prostora. Prvi predlog je bil ureditev parka s športnorekreacijskimi površinami. A nato je dal oddelek za šport pobudo, da bi bile športne površine na tem območju namenjene predvsem kolesarstvu, da bi torej uredili kolesarski poligon, stezo za kolesa BMX in podobno. Na občini so pojasnili, da za ta projekt še nimajo podrobno izdelanih načrtov, zato tudi v proračunu zanj nimajo rezerviranih sredstev. »Ni pa izključeno, da ga bomo umestili med prihodnje projekte,« so dodali.