Violinist na stičišču Stritarjeve ulice in Cankarjevega nabrežja, kitarist ob Robbovem vodnjaku ali harmonikar na Prešernovem trgu. V prestolnico se je že naselil živahen poletni vrvež, z njim pa so mestne trge, ulice in mostove zasedli tudi ulični glasbeniki, med katerimi so tako domači ljubitelji glasbe kot tudi tujci, ki skušajo s svojim talentom med bivanjem v zeleni prestolnici še nekaj zaslužiti. A na omenjenih lokacijah ter v nekaterih drugih predelih strogega mestnega središča ulični glasbeniki ne smejo nastopati kadar koli.

V mestni občini so namreč konec lanskega leta sprejeli spremembe občinskega odloka o posebni rabi javnih površin, s čimer so omejili nastope uličnih glasbenikov. In medtem ko v občini ob tem z zadovoljstvom ugotavljajo, da je »določilo odloka doseglo svoj namen, saj ožje mestno središče med tednom ni več zasičeno z uličnimi glasbeniki«, nekateri občani opozarjajo, da so se glasbeniki le prestavili v druge dele mesta, na primer na prenovljeno Slovensko cesto.

Harmonikar na Slovenski cesti

Spontani ulični nastopi, kot jih imenujejo v občini, so v Ljubljani od začetka letošnjega leta dovoljeni med 10. in 22. uro, medtem ko so na območju Čopove ulice, Prešernovega trga in Tromostovja, na Wolfovi, Mačkovi in Stritarjevi ulici, na Mestnem trgu ter na domala vsem nabrežju Ljubljanice med Čevljarskim in Zmajskim mostom ulični glasbeniki med tednom dobrodošli le med 16. in 22. uro ter med 10. in 22. uro ob sobotah, nedeljah in praznikih.

»Lani smo redno nadzirali izvajanje spontanih uličnih nastopov, ki so potekali v mestnem središču. Ker so glasbeniki s tem, ko so bili razporejeni na majhnem delu ožjega mestnega središča, ustvarjali kakofonijo, je s prvim januarjem pričel veljati odlok, ki je točno določil, kdaj in kje lahko potekajo ulični nastopi na javnih površinah,« so odločitev pojasnili v občinskem inšpektoratu.

Če je ukrep občine večina prebivalcev starega mestnega jedra takrat pozdravila, Čevljarski in Mesarski most ter Petkovškovo nabrežje so v občini na pobudo četrtne skupnosti Center v omejeno območje uličnih nastopov vključili celo naknadno, pa so ulični glasbeniki zdaj trn v peti nekaterim občanom, ki delajo ali stanujejo na tistih koncih mesta, kjer omejitve odloka ne veljajo in ki so zato med uličnimi muzikanti vse bolj priljubljeni. Ena takšnih je denimo prenovljena Slovenska cesta.

»Do sedaj smo zaznali pritožbe le zaradi enega uličnega glasbenika, in sicer harmonikarja, ki dnevno igra na Slovenski cesti pred pošto,« so potrdili na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet. Dodali so, da Slovenska cesta ni zajeta v območje, ki bi bilo časovno omejeno, ker uličnih glasbenikov na tej lokaciji prej ni bilo, zato tamkajšnji nastopajoči odloka z igranjem na harmoniko ne krši.

Inšpektorji letos kazni še niso napisali

Da ulični glasbeniki raje, kot da bi kršili občinski odlok in tvegali kazen, poiščejo lokacije, kjer lahko igrajo že pred 16. uro, opažajo tudi v mestnem inšpektoratu. Letos inšpektorji tako kazni še niso napisali, izrekli so le eno opozorilo. Ali razmišljajo, da bi spontane glasbene nastope v prihodnje omejili tudi na primer v »dnevni sobi« mesta ali na Kongresnem trgu, v občini ob tem niso povedali. So pa v javnem zavodu Turizem Ljubljana ob tem poudarili, da »dogodke na javnih površinah, ki dodatno bogatijo turistično ponudbo glavnega mesta«, spodbujajo.