Tako predsednik SMC Miro Cerar kot vodilni predstavniki SD so včeraj nekoliko umirjali razgrete odnose med največjo in najmanjšo vladno stranko. Razlogov za zadnje zaostritve je bilo več: v SMC so prepričani, da SD spodbuja proteste zaposlenih v Luki Koper, ogorčeni so nad podporo podmladka Socialnih demokratov shodom proti vladi, najmanjši koalicijski partnerici očitajo zavlačevanje pri mini davčni reformi...

Premier Miro Cerar je na nedeljski programski konferenci SMC poudaril, da se SD s spodbujanjem shodov proti vladi, v kateri sedi, vede neodgovorno tudi do državljanov. Prvak SD Dejan Židan je včeraj odgovoril, da si Socialni demokrati želijo ponovno vzpostavitev zaupanja med koalicijskimi partnerji, vztrajajo pa, da mladim v svoji stranki dopuščajo izražanje lastnega mnenja, saj je to odraz demokracije. »Socialni demokrati ponujamo roko. Ne želimo si, da si koalicijski partnerji pošiljamo sporočila prek medijev, temveč da odprta vprašanja rešimo s pogovori.« Če pa bo prevladala ocena, da je SD v koaliciji nepotrebna, naj se jim, tako pravi Židan, to sporoči in njegova stranka ne bo delala težav. Na vprašanje, ali ne bi zaradi javnomnenjske krepitve podpore SD stranki v tem trenutku koristilo, če bi morala kot žrtev zapustiti koalicijo, pa je Židan odgovoril: »Imeti mnogo poslancev in ne imeti možnosti sestaviti koalicijo je slaba izbira.« Po njegovem prepričanju se tudi zaradi prepirov na levi sredini zmanjšuje delež tistih, ki bi volili levico oziroma sredino, raste pa priljubljenost desnih političnih strank. »To je napačno gibanje,« je ocenil prvak Socialnih demokratov.

V SD se torej zavedajo, da se jim odhod iz koalicije, če bi jih volilci prepoznali kot rušitelja, ne bi obrestoval. V SMC pa se zavedajo, da bi metanje Socialnih demokratov iz vlade, kar bi jim prineslo status žrtve, lahko Židanovi stranki koristilo, SMC pa škodovalo. Tako je Cerar na programski konferenci tudi poudaril, da neodgovorno ravnanje SD vendarle ne more biti razlog za prekinitev koalicijskega sodelovanja. Včeraj pa je dejal, da v zadnjih nastopih Socialnih demokratov prepoznava pozitivne znake, da se »spet usmerimo k skupnemu delu, kar je bistvo koalicije«. Do Socialnih demokratov pa je bil osterKarl Erjavec. »SD ima veliko srečo, da nisem predsednik vlade. Jaz tega ne bi gledal,« je dejal. Koalicijo je ocenil kot »zelo trdno, ko govorimo o stranki DeSUS«. In ponovno poudaril velike zasluge stranke upokojencev za skorajšnji regres ter za pričakovano jesensko in zimsko uskladitev pokojnin.

Vročino povzroča tudi mini davčna reforma

Prvi preizkus umirjanja strasti med vladnimi partnerji bosta že današnji vrh koalicije in seja vlade, na katerih bodo govorili o mini davčni reformi. Kot je mogoče slišati v SMC, je namreč premierju Cerarju prejšnji teden prekipelo tudi zato, ker vodstvo SD vedno znova odpira že dogovorjene rešitve. »Potem ko smo izpeljali že več krogov posvetovanj z vsemi deležniki in so tudi strokovnjaki iz koalicijskih strank že dali privolitev, se na vrhu koalicije vedno znova pojavljajo še neke zamisli, ugovori,« je včeraj dejal Cerar. Po njegovem prepričanju je nastopil čas, ko morajo predlog sprejeti. Vodja poslancev SD Matjaž Han pa meni, da pripravljene rešitve za socialne demokrate še niso v celoti sprejemljive. Tako na primer ne morejo pristati na zmanjšanje najvišje dohodninske stopnje s 50 na 47 odstotkov.

Po naših informacijah Cerar danes pričakuje tudi (ustno) poročilo ministrice za delo Anje Kopač Mrak glede napotitve delovne inšpekcije v Luko Koper. Neuradno smo izvedeli, da je bil po zadnji vladni seji močno nezadovoljen, saj naj bi se ministrica iz vrst SD izmikala, češ da bo inšpekcija težko kar koli ugotovila.

Cerar: Odgovornost nosi vodstvo Luke

Dogajanje v Luki Koper pa v parlamentarnih vrstah še vedno močno odmeva. Opozicijski poslanci so na premierja Cerarja včeraj naslovili več poslanskih vprašanj. V odgovoru na vprašanje poslanke Alenke Bratušek, kdo je kriv in odgovoren za vse, kar se je v zadnjem mesecu dogajalo v Luki, je bil Cerar odločen: »Odgovornost nosi vodstvo družbe. Ker je prišlo do blokade, bo zaradi nastale škode nekdo tudi moral nositi odgovornost.« Glede načrtovane zamenjave treh nadzornikov Luke Koper, od katere je sicer SDH kasneje odstopil, pa je pojasnil, da je za kadrovanje v Luki Koper in tudi v drugih državnih podjetjih pristojen SDH in ne vlada. Vendar pa je v krogih blizu premierja mogoče slišati, da bodo morali oditi tako nadzorniki kot uprava Luke.

Nad morebitno privatizacijo Luke Koper so zaskrbljeni (tudi) v Združeni levici. Poslanec Matej T. Vatovec meni, da projekt javno-zasebnega partnerstva za drugi tir brez privatizacije ni izvedljiv. Zato je Cerarja vprašal, ali bo vlada zasebnim investitorjem podelila koncesijo za gradnjo tretjega pomola oziroma kaj jim namerava ponuditi v zameno za sodelovanje pri projektu drugega tira. »Podelitev koncesije ne pomeni privatizacije, saj infrastruktura po preteku koncesije preide v last države,« je odgovoril Cerar in jasno povedal, da bo za drugi tir koncesijo dobilo podjetje 2TDK. Ker prihodki od uporabnine za investicijo ne bodo zadoščali, pa bo treba zagotoviti še dodatne komercialne prihodke. »To pomeni, da je treba k projektu pritegniti zasebne investitorje. Podrobnosti bodo opredeljene v posebnem zakonu, ki je v pripravi. Naloga države je, da poišče takšne investitorje, ki bodo zagotavljali dogovorjeno raven storitev na ekonomsko vzdržen način,« je dejal Cerar. Hkrati je ponovil stališče, da vlada z drugim tirom misli resno.

Gašperšič ne namerava oditi, kaj pa Dragonja?

Na Cerarjeve izjave o Sloveniji kot mafijski državi so se včeraj v SD odzvali z besedami, da mora tisti, ki ima kakršne koli informacije o mafijskih skupinah, nemudoma ukrepati. Kot je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han, so besede, da nečesa ni mogoče storiti zaradi lobijev ali mafije, v politiki vse prevečkrat izrečene. »Počasi bo treba to mafijo ali lobije pripeljati na plan.«

Tudi zaposlene v Luki Koper je zbodla Cerarjeva izjava, da Slovenijo še iz prejšnjih let obvladujejo zelo močni interesni lobiji, ki jim ni mar niti za Slovenijo, Luko Koper niti za drugi tir. Zato so ga v javnem pismu vprašali, ali meni, da je del teh lobijev tudi uprava Luke Koper in zaposleni družbe. »Ne izogibamo se javni trditvi, da so prav člani Cerarjeve vlade vsaj podaljšana roka teh skrajno škodljivih lobijev in interesnih skupin. Zato obstajajo tudi zahteve po odstopu oziroma razrešitvi ministra Gašperšiča in državnega sekretarja Dragonje,« poudarjajo zaposleni.

Vendar pa je minister Peter Gašperšič včeraj ponovil, da ne namerava odstopiti. Za zdaj še uživa podporo premierja Cerarja, ki čaka na njegov odgovor na interpelacijo. Glede Dragonje pa je premier povedal, da bo njegovo napako v zvezi z Luko Koper treba ovrednotiti v okviru celotnega dela državnega sekretarja. »To prepuščam najprej ministru Mramorju, ki je pristojen, da prvi oceni Dragonjevo delo.« Čeprav na finančnem ministrstvu zanikajo, da naj bi Dragonja v kratkem odstopil, pa so po naših informacijah njegovi dnevi na ministrstvu šteti: slišati je mogoče, da naj bi odšel še ta teden.