Slovenija večino omenjenih lastnosti sicer že ima - slovenski centri odličnosti so po njegovem dober primer pretakanja znanja med akademsko sfero in podjetji. Poudaril pa je, da Sloveniji manjka jasna strategija, s katero bi lahko izrabili danosti, kot so dobra lokacija, znanje in močna delovna etika.

Med drugim je izpostavil tudi, da se slovenski centri odličnosti financirajo iz javnega denarja, kar pomeni, da se zasebna podjetja v centrih počutijo preveč udobno. Centre bi Gurion, ki ima več desetletij izkušenj na področju tehnološkega podjetništva, zato preoblikoval v podjetja, s čimer bi jih bolj usmerili h komercializaciji. Meni še, da se Slovenci preveč bojimo neuspeha in smo preveč zazrti v iskanje udobja.

To je v uvodnem nagovoru izpostavila tudi izvršna direktorica Amcham Slovenija Ajša Vodnik. "Za podjetnike je nujno, da se ne počutijo preveč udobno," je dejala.

Vodja programskega sveta centra odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo COBIK Maja Makovec Brenčič je v pozdravnem govoru centre odličnosti označila kot most med znanjem in investicijami, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo pa je pohvalil njihovo delo in poudaril, da bo država še naprej podpirala centre odličnosti. Poleg centra COBIK v Sloveniji sicer obstajata tudi centra Polimat in En-fist, ki sta se poleg centra COBIK prav tako predstavila na konferenci.

Letošnja konferenca COBIK, ki poteka pod geslom "Visokotehnološke inovacije povezujejo svet", je del dvodnevne investicijske konference v organizaciji Amcham Slovenia. Slednja se prav tako začenja danes, odprl pa jo bo predsednik Borut Pahor, zvečer pa se je bo udeležila tudi predsednica vlade Alenka Bratušek.