Inšpektorji, ki so si včeraj želeli ogledati območje tovarne Rog, so načrtovani obisk končali že po vsega nekaj minutah. Vhodna vrata na Trubarjevi cesti so bila namreč zaklenjena, skozi stekleno vratno okence pa so lahko videli le povsem prazno dvorišče nekdanje tovarne koles.

Ker se tudi na njihovo trkanje ni odzval nihče, so pred odhodom naredili le nekaj fotografij zaklenjenih vrat. Skupino so sestavljali predstavniki inšpektoratov, ki delujejo pod okriljem različnih ministrstev. Na skupni inšpekcijski ogled nekdanje tovarne Rog jih je povabila ljubljanska mestna občina, ki bo v kratkem na sodišče vložila tudi lastninsko tožbo.

Ogled zaradi številnih prijav

Na občini so ob tem pojasnili, da so v zadnjem času prejeli več prijav glede stanja na območju nekdanje tovarne in da so za nadzor nad tamkajšnjim dogajanjem pristojne različne državne inšpekcije. Zato je občinski inšpektorat državnim inšpekcijam posredoval prejete prijave in jih povabil k skupnemu ogledu območja.

»Inšpekcije so se dolžne odzvati in preveriti, ali je uporaba območja nekdanje tovarne Rog nevarna za zdravje in življenje ljudi. To jim je bilo danes onemogočeno,« so kritični na mestni občini, kjer opozarjajo, da so s svojo odločitvijo, da vrata zaklenejo, uporabniki Roga prevzeli »odgovornost za zdravje in življenje ljudi, ki so na območju nekdanje tovarne Rog«. Občina je rogovce v torek o načrtovanem prihodu inšpektorjev sicer obvestila.

Okoljski in tržni inšpektorat

Med inšpektorji, ki so se odzvali na povabilo, so bili včeraj predstavniki republiške inšpekcije za okolje in prostor. Na pristojnem ministrstvu so pojasnili, da so na skupnem ogledu nekdanje tovarne posamezni inšpektorji želeli preveriti morebitne kršitve zakonodaje na območju Roga. Vendar »v času inšpekcijskega ogleda vstop na zemljišče ni bil mogoč, saj so bila vrata zaklenjena«.

Odzvali so se tudi na tržnem inšpektoratu, ker so na podlagi prejetega gradiva ocenili, da naj bi na območju potekale tudi nekatere tržne dejavnosti. Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je potrdila, da je sestanek predlagal občinski inšpektorat, saj naj bi »razmere v prostorih bivše tovarne Rog predstavljale pereč problem in nevarnost za življenje in zdravje ljudi, za javni red in mir ter javno varnost«.