Pol leta po tragediji v Velenju bi se moral na celjskem okrožnem sodišču začeti sodni proces proti 46-letnemu Romeu Bajdetu, ki je dva dni po božiču, 27. decembra lani, v zgodnjih jutranjih urah, na eni od velenjskih ulic, v bližini vrtca Najdihojca, zadavil svojo partnerico Lidijo Škratek, s katero sta imela dva sinova. A se predobravnavni narok sploh ni začel, saj ga je sodnik Zoran Lenovšek preložil na 17. avgust, do takrat pa bo sodišče presodilo, ali so razlogi Bajdetovega zagovornika Tomaža Bromšeta za to, da v sodni dvorani ne bi bila prisotna javnost, konkretno novinarji, resnično utemeljeni ali ne.

Bromše je od sodišča namreč zahteval, da bi za javnost tesno zaprli vrata sodne dvorane že, ko bi ta šele pojasnjeval razloge za tak predlog, kar je utemeljeval s tem, da bi navajal občutljive osebne podatke obtoženega, ki se nanašajo na družinske zadeve in njegovo zdravstveno stanje. A je tožilka Simona Razgoršek Kuzman temu odločno nasprotovala, češ da so vsa sojenja javna in da gre v tem primeru za eno najhujših kaznivih dejanj, zato ima javnost vsekakor pravico biti obveščena. Bromše je pri svojem predlogu vztrajal, sodnik pa je o tem, ali si želi, da javnost spremlja narok, in tudi ali se čuti sposobnega sodelovati v postopku, povprašal tudi obtoženega. Ta pa mu je v solzah odgovoril, da si ne želi navzočnosti javnosti, niti se ne čuti sposobnega biti na obravnavi.

Vprašanja v zvezi z otrokoma so ga prizadela

Čustva so obtoženega Bajdeta povsem premagala in solze so kar lile iz njega, ko je Bromše v nadaljevanju sodniku pojasnjeval, da se je njegovo zdravstveno stanje poslabšalo šele pred kratkim, ko je prejel več vprašanj v zvezi z družinskimi razmerami in otrokoma. Zato je sodišču Bromše predlagal tudi, da pridobi dopolnitev mnenja izvedenca medicinske stroke glede tega, ali je Bajde sploh sposoben spremljati postopek in mu slediti, da mu ob tem ne bi bile kratene njegove pravice. In kdo ve, ali se vprašanja niso nanašala na postopek v zvezi z zahtevo po odvzemu roditeljske pravice do dveh sinov, v širši javnosti bolj znanih kot »koroških dečkov«.

Spomnimo, da se je tragedija zgodila, ko sta se Bajde in Škratkova po koncertu, ki je bil v velenjski Rdeči dvorani, med potjo domov sprla. Bajde, sicer star znanec policije, ki so ga v preteklosti že večkrat obravnavali in obsodili zaradi nasilnih in tudi drugih kaznivih dejanj, je Škratkovo večkrat udaril po glavi, nato pa jo je zadavil. Kriminalisti so po končani preiskavi in opravljeni obdukciji pojasnili, da je umrla zaradi zadušitve, pomagati pa ji niso več mogli niti reševalci v velenjskem zdravstvenem domu, kamor je Bajde po dejanju pripeljal njeno truplo. Tam je tudi mirno počakal na policiste, ki so ga vklenili in odpeljali v prostore za pridržanje, preiskovalni sodnik pa je po zaslišanju zanj odredil pripor, v katerem je vse od decembra lani.