Po novem sistemu nacionalnega preverjanja znanja (NPZ), ki ga mora ministrstvo še uzakoniti in zato prihodnje leto še ne bo veljal, bodo znanje osnovnošolcev preverjali trikrat, spet tudi ob koncu prvega triletja. Te eksterce je, kot je znano, ukinila prva Janševa vlada v mandatu ministra Milana Zvera. Tretješolci bodo pisali eksterce iz matematike in materinščine (ali natančneje: iz učnega jezika, ki je lahko tudi italijanski ali madžarski). V šestem razredu bodo učenci tudi po novem modelu pisali eksterce iz materinščine, matematike in tujega jezika.

Obvezni vsi trije eksterci

Devetošolci so doslej pisali eksterce iz matematike, materinščine in tretjega predmeta, ki ga je vsakokratni minister določil tako, da je septembra izmed obveznih predmetov 8. in 9. razreda izbral štiri predmete in nato določil, iz katerega tretjega predmeta se bo preverjalo znanje na posamezni šoli. Poslej bodo pisali eksterce iz materinščine, matematike in tujega jezika, enako kot šestošolci torej. Obvezni bodo vsi trije eksterci.

Ključna sprememba, ki bo najbrž tudi najbolj odmevala, zadeva ocenjevanje. Točke iz ekstercev vseh treh predmetov bodo v devetem razredu pretvorili v ocene in jih vpisali v redovalnico. To pomeni, da bodo dosežki na zaključnih ekstercih vplivali na končne ocene v spričevalu, a le kot ena od ocen pri nekem predmetu. Eksterci v tretjem razredu pa ne bodo več pravi eksterci, saj jih bodo – po nacionalnih navodilih – točkovali kar na šolah samih in nato o dosežkih obvestili Državni izpitni center.

Ministrica Maja Makovec Brenčič je povedala, da so se v delovni skupini, ki je pripravila novi model, uskladili glede temeljnih ciljev NPZ in sprejeli kompromisno različico. Zunanje preverjanje je dobilo večjo težo, ne bo pa neposredno odločalo o vpisu v srednjo šolo, kar je bil tudi eden od predlogov. »NPZ mora biti predvsem orodje za spremljanje napredovanja učencev v znanju in s tem instrument za izboljševanje kakovosti,« je še dejala ministrica.

Do konca leta nov model oskrbe z učbeniki

Kar zadeva zmedo z učbeniki, je ministrica, kot smo napovedali že včeraj, zagotovila, da bodo šole za prihodnje šolsko leto dobile dovolj denarja, da bodo lahko v učbeniških skladih zamenjale vse neveljavne učbenike za tretjo triado. Kar zadeva drugo in prvo triado, pa velja lanski sklep strokovnega sveta, po katerem bodo učbeniki za ti dve obdobji veljavni tudi še prihodnje šolsko leto. »Učbeniški skladi bodo obnovljeni v roku treh let, za ta namen je v celoti predvidenih 9,4 milijona evrov,« je povedala ministrica. Na vprašanje, ali to pomeni, da bodo učenci v novem šolskem letu sicer uporabljali formalno veljavne učbenike, a ti še vedno ne bodo usklajeni z novimi učnimi načrti, smo najprej dobili odgovor, da to ne drži, nato pa nekoliko bolj realno pojasnilo. »Strokovni svet je lani na podlagi mnenja Zavoda RS za šolstvo ocenil, da se da tudi s starimi učbeniki (ki so nastali še pred prenovo učnih načrtov, op. p.) dosegati cilje posamičnih predmetov v drugem in prvem triletju. Leta 1917 pa bodo zamenjani tudi ti učbeniki,« je povedala državna sekretarka Andreja Barle Lakota. Nov, trajnostno vzdržen model oskrbe z učbeniki bodo po zagotovilih ministrice pripravili do konca letošnjega leta.