Mestna občina Ljubljana je pri zadnjem spreminjanju občinskega prostorskega načrta v nasprotju z zakonom o prostorskem načrtovanju spremenila prostorske izvedbene pogoje za območje nekdanjega manjšega parka v križišču Resljeve in Trubarjeve ulice, je pokazal nadzor nad zakonitostjo in ustavnostjo, ki ga je izvedlo ministrstvo za okolje in prostor. Nadzor je ministrstvo opravilo na pobudo štirih občanov in svetniškega kluba SDS.

Pogoje spremenili v nasprotju z zakonom

Ministrstvo je ugotovilo, da je občina v predlogu sprememb prostorskega akta predpisala drugačne pogoje, kot so bili navedeni v osnutku. Osnutek je namreč investitorici Hiši invest med drugim predpisal, da mora v pritličju novega objekta urediti javni prehod in da mora z javnim natečajem pridobiti arhitekturno urbanistično ureditev. Takšni pogoji so bili tudi javno razgrnjeni. Toda v predlogu sprememb prostorskega načrta je občina ta pogoja enostavno črtala in investitorici določila milejše ureditvene pogoje, kar pa po oceni ministrstva ni bilo zakonito.

Ob tem je ministrstvo za okolje in prostor občino opozorilo tudi na prakso ustavnega sodišča, ki je že večkrat pojasnilo, da je treba pripombe k v osnutku razgrnjenim prostorskim posegom, ki bi bistveno povečali posege ali pa bi določili bistveno milejše prostorske izvedbene pogoje, obravnavati kot nove pobude. To pomeni, da jih je treba v prostor umestiti s povsem novim postopkom sprememb občinskega prostorskega načrta in jih celo ponovno javno razgrniti.

Občina bo najprej preučila poziv ministrstva

Okoljsko ministrstvo je občino pozvalo, naj ugotovljene nepravilnosti odpravi v roku 60 dni ali na naslednji seji mestnega sveta. In sicer mora občina razveljaviti del občinskega prostorskega načrta, ki se nanaša na območje ob križišču Resljeve in Trubarjeve ceste. To občina lahko stori po tako imenovanem kratkem postopku, ki ga zakon o prostorskem načrtovanju med drugim dovoli v primerih, ko ministrstvo ugotovi neskladnosti z zakonom. Na občinskem oddelku za urejanje prostora pa so se na poziv ministrstva odzvali precej mlačno. Niso zagotovili, da bodo napako odpravili, temveč da bodo »natančno preučili vsebino poziva (ministrstva, op. p.) in se nato odločili o nadaljnjih korakih«.

Glede na to, da na občini niso nedvoumno izrazili namere, da bodo v vsakem primeru upoštevali poziv ministrstva, smo preverili, ali lahko ta del prostorskega načrta razveljavi kar ministrstvo samo. Na ministrstvu so pojasnili, da tega namesto občine ne morejo narediti. A če občina v določenem roku poziva ministrstva ne bo upoštevala, bo to vladi predlagalo, naj sproži postopek ugotavljanja zakonitosti in ustavnosti spornega dela odloka kar pred ustavnim sodiščem.