Največja ironija brexitskega izida referenduma je, da je bilo za odhod Britanije iz EU največ volilcev v delih Anglije in Walesa, ki dobivajo največ denarja iz skupne blagajne EU. Hkrati bodo zaradi brexita na slabšem tisti, ki so se z glasovanjem za brexit hoteli maščevati političnim elitam v Londonu, zaradi katerih so bili najbolj prizadeti ob varčevalni politiki vlade v zadnjih šestih letih.

In prašiči bodo leteli…

Dober primer je grofija Cornwall na jugozahodu Anglije z dobrega pol milijona prebivalcev. Domorodnemu prebivalstvu (Cornish people) priznavajo status enega izmed keltskih narodov. V Cornwallu, kjer je 56 odstotkov volilcev glasovalo za brexit, ni strahu pred priseljevanjem iz EU, ki je bil eden izmed glavnih razlogov za brexitski izid referenduma. Petindevetdeset odstotkov prebivalstva so beli domačini, je pa res, da je približno četrtina prebivalstva starejša od 65 let, velika večina teh pa je na referendumu glasovala za odhod, medtem ko je tričetrt mladih do 24. leta glasovalo za to, da ostanejo v EU. V Cornwallu je razmeroma močno nacionalistično gibanje, ki zahteva večjo avtonomijo in pravi, da so londonski politiki krivi za to, da je Cornwall, ki se je še pred nekaj desetletji preživljal z rudarstvom, ekonomski odpad. Kaj šele bo, če in ko bo Britanija zapustila EU, saj je zaradi nerazvitosti iz skupne blagajne EU zadnjih deset let dobival v povprečju po 60 milijonov funtov na leto! Od leta 2007 do leta 2013 so za razvoj infrastrukture, univerz in hitre internetne povezave iz razvojnega sklada EU dobili 654 milijonov evrov. Lokalna vlada od britanske vlade in zmagovitega brexitskega tabora zahteva zagotovila, da bo Cornwall dobil denar, ki mu ga je EU že odobrila za naslednji dve leti. To so, tako kot mnoge druge reči, obljubljali zmagovalci, ki so se že odpovedali večini največjih obljub iz referendumske kampanje. V proračunu EU so od leta 2014 do leta 2020 za razvojne projekte v Cornwallu namenili 592 milijonov evrov. Bo britanska vlada Cornwallu dala razliko, ki bo nastala, če Britanija zapusti EU pred letom 2020? Odgovor vsebuje dober angleški pregovor: »And the pigs will fly!« In prašiči bodo leteli… Cornwallska nacionalistična stranka Mebyon Kernow pa po brexitu zahteva od Londona veliko več: od avtonomije s svojim parlamentom do … neodvisnosti. Zakaj je tako velika večina ljudi v Cornwallu šokirala vse, tudi njih same, in kljub vsej tej gotovini, ki prihaja iz EU, glasovala za brexit? Edini razlog naj bi bil ta, da so hoteli vladi v Londonu povedati, da ne bodo več tiho…

Maščevanje kot medvedja usluga

Zaradi enakih razlogov naj bi največ volilcev v Britaniji glasovalo za brexit v desetletja ignoriranih najbolj revnih delih Anglije, v grofijah West Midlands in East Midlands v srednji Angliji: skoraj 60 odstotkov. To sta dela Britanije, ki sta dobila največ denarja iz EU. Kot drugod po EU je največ skupnega denarja EU tudi v Britaniji namenjenega razvoju in kmetijstvu. Leta 2014 se je v Britanijo vrnilo 5,5 milijarde funtov britanske EU »članarine«. Šestinpetdeset odstotkov je šlo v kmetijstvo in ribolovno industrijo (3 milijarde funtov), četrtina za razvoj revnejših delov države, 15 odstotkov za raziskave, izobraževanje in inovacije. Povprečna vsota, ki so jo dobili prejemniki iz blagajn EU v Britaniji, je bila med 17 in 18 tisoč funti, najvišja osem milijonov funtov. Valižanski projekt Cywain je dobil 1,5 milijona funtov za razvoj konkurenčnosti valižanskega kmetijstva. A večina Valižanov je glasovala za… brexit. Britanija naj bi od leta 2014 do leta 2020 dobila 8,4 milijarde funtov iz skupne blagajne EU. Cornwall in Zahodni Wales naj bi dobila največ: po 800 funtov na glavo prebivalstva. Približno toliko kot Romunija in Bolgarija. Vzhodni Wales, Tees Valley na severozahodu Anglije in Škotsko višavje pa po 300 funtov na prebivalca.