V Javnem zavodu Ceneta Štuparja, ki v prihodnjih letih praznuje 60. obletnico delovanja, širijo svojo paleto izobraževalnih vsebin. Direktor Bojan Hajdinjak pravi, da si prizadevajo različnim generacijam, v prvi vrsti pa starejšim, ponuditi različne formalne in neformalne izobraževalne programe. Uporabnikom omogočajo osnovno, srednjo in jezikovno šolo za odrasle, pri neformalnih programih pa skrbijo za medpodjetniški, medkulturni in medgeneracijski steber. »Ravno medkulturni in medgeneracijski se močno povezujeta, saj vanj vključujemo tudi migrante, azilante in begunce,« pojasni Hajdinjak. Pravi, da jih s tem želijo vključit v slovensko družbo, jih poučiti o naši kulturi, istočasno pa Slovencem približati zgodbe migrantov.

Angleščine se gimnazijci učijo s starejšimi

Zanimive zgodbe pa ne nastajajo le v medkulturnih krogih, pač pa tudi v Medgeneracijskem središču. Ta se je v letošnjem letu razširil iz Centra medgeneracijskega učenja, s tem pa se je razširila tudi pogostost izvajanja delavnic, druženj in dogodkov. »Če so se prej izvajale vsako tretjo sredo v mesecu, so našim uporabnikom zdaj na voljo ves mesec, vsak dan, tudi večkrat dnevno,« pripoveduje Nina Živković, vodja omenjenega programa. V času poletnih počitnic delavnic sicer ne izvajajo, se pa pripravljajo na novo jesensko druženje.

Ohranili bodo priljubljene jezikovne tečaje angleškega, nemškega, francoskega, italijanskega in španskega jezika, ki jih izvajajo profesorji tujih jezikov. V prvi vrsti so namenjeni starejšim nad 50 let oziroma osebam, ki imajo zaradi zdravstvenih, socialnih ali drugih razlogov omejen dostop do plačljivih programov. »Naš namen je sicer krepiti socialno vključenost tudi tako, da sprejmemo vsakogar, omogočimo emancipacijo vseh generacij, njihovo razumevanje, povezovanje in dopolnjevanje v znanju in izkušnjah.« V preteklem letu so v ta namen organizirali delavnice, na katerih so se angleškega jezika skupno učili gimnazijci in starejši, vrtčevski otroci pa so na kreativnih delavnicah skupaj z odraslimi izdelovali bobenčke.

Vaje za um in telo

Tudi za september načrtujejo tovrstne dogodke, kjer pa bodo kreativnost združili z angleščino. »Načrtujemo praktično medgeneracijsko učenje, ob katerem bo potekala izmenjava mnenj v angleščini, kjer bodo starejši podajali navodila mlajšim, ti pa bodo na inovativen način osvajali nove besede,« eno izmed načrtovanih delavnic opiše Živkovićeva.

Redno sicer izvajajo tudi gibalne delavnice, od nordijske hoje do različnih stopenj in oblik joge. »Vse izvajamo brezplačno, prilagajamo pa jih tudi za osebe s telesnimi okvarami,« doda Živkovićeva in nadaljuje, da bodo v novem letu ohranili tudi šolo spomina, računalniške tečaje za starejše in družbene igre, ki jim bodo v novem letu dodali dan kartanja. Prav tako bodo nadaljevali s predavanji o zdravem načinu življenja, financah, demenci in pravu, svetovanje na temo zaposlovanja in socialnega varstva pa omogočajo tudi v poletnih mesecih. Za vse informacije so dosegljivi na Linhartovi 13, elektronskem naslovu: nina.zivkovic@cene-stupar.si ali na telefonski številki: 030 646 939 vsak delavnik med 8. in 15. uro.