Medtem ko v Italiji, Grčiji in Turčiji več sto beguncev še čaka na to, da bodo v Slovenijo preseljeni na podlagi »migrantskih kvot«, je včeraj tudi pri nas začela delovati spletna stran pobude Refugees welcome (refugees-welcome.si; Begunci, dobrodošli). Gre za slovensko različico zasebnih namestitev za begunce, ki sicer delujejo v več kot desetih državah EU, med drugim v Nemčiji, Avstriji, na Poljskem, Nizozemskem in Portugalskem.

Na omenjeni spletni strani lahko vsi, ki imajo v stanovanju prosto sobo ali več sob, označijo, da bi si bivanje radi delili z begunci. Ti naj bi – kot pojasnjujejo slovenski pobudniki projekta – stroške sobivanja krili sami. Če bi jim denarja zmanjkalo, pa ponujajo tudi možnosti zunanjega financiranja, da bi bili ponudniki stanovanj razbremenjeni finančnih skrbi.

Po zgledu Nemčije in Kanade

»Pobuda Refugees welcome se je pred letom dni začela v Nemčiji,« pojasnjujeta ustanoviteljici projekta Urška Čerče iz društva Raum AU in Eva Marn iz društva Humanitas. »Sostanovalca sta v Berlinu iskala tretjega, ki bi se vselil v njuno stanovanje. Njun novi sostanovalec pa je bil begunec. S sobivanjem se je begunec hitreje in lažje integriral v nemško družbo. Njihova izkušnja je sobivanje vzpostavila kot vodilo. V vsakdanjem skupnem življenju se namreč osebne interakcije zgodijo spontano in sobivanje tako na nevsiljiv, naraven in zanesljiv način omogoči in olajša proces integracije v večinsko družbo.«

Begunci tako s svojimi sostanovalci kuhajo, se družijo, pogovarjajo in si medsebojno pomagajo. Podoben uspešen projekt trenutno poteka tudi v Kanadi, kjer so kanadske družine sprejele več sto sirskih begunskih družin. Skupno je Kanada sprejela že 25.000 beguncev, odločila pa se jih je sprejeti še dodatnih 10.000.

Na spletni strani refugees-welcome.si lahko ponudniki označijo, kakšno sobo v kakšnem stanovanju ponujajo, kje in za kolikšno ceno, če pričakujejo najemnino. Zapišejo tudi nekaj podatkov o sebi in pustijo svojo telefonsko številko ali e-naslov. Pobudniki projekta potem vzpostavijo stik med njimi in beguncem. Dogovarjanje je prostovoljno in vsakdo si lahko kadar koli premisli.

»Za zdaj smo zbirali ponudbe med prijatelji in znanci in imamo že nekaj možnosti za kratkoročno oziroma srednjeročno nastanitev,« je povedala Marnova. Pričakuje, da se bo več ponudb na spletni strani nabralo do konca poletja.

Karitas čaka Cerarjev odgovor

Marnova je poudarila, da iščejo samo prazne sobe v že nastanjenih stanovanjih in ne praznih stanovanj, saj je ideja sobivanje domačinov in beguncev. Če bi kdo oddal ponudbo za prazno stanovanje, pa bodo obvestili ministrstvo za javno upravo (MJU) in ministrstvo za notranje zadeve, ki sta že zgodaj spomladi objavili razpis za najem praznih stanovanj za begunce. Na ta državni razpis se je po zadnjih podatkih javilo šestinpetdeset ponudnikov sto treh stanovanj in sob. Od tega so Slovenci ponudili triinštirideset sob s souporabo skupnih prostorov, kar se morda ujema s pobudo Refugees welcome. Iz ponudb, ki jih je prejelo MJU, sicer ni neposredno razvidno, ali gre v teh primerih za povabilo beguncem k sobivanju v že nastanjenih stanovanjih ali za (prazne) zmogljivosti z več sobami in skupnimi sanitarijami (denimo samske domove).

Humanitas in Raum AU sta se že pred časom sestala z državnim sekretarjem na MNZ Boštjanom Šeficem, ki je bil nove pobude refugees-welcome.si vesel. Dogovorili so se za sodelovanje in vzajemno obveščanje.

Istočasno na obvestilo MNZ o možnostih za prevzem beguncev v zasebno namestitev čaka tudi Slovenska karitas. Kot smo že pisali, je namero, da bi begunce namestili v župnišča, v pismu premierju Miru Cerarju izrazil mariborski nadškof in predsednik Karitas Alojzij Cvikl.

Po naših informacijah slovenski uradniki trenutno v Turčiji preverjajo, kakšne so možnosti za prevzem beguncev neposredno iz Turčije. Ti naj bi bili namreč »namenjeni« prav za nastanitev pri Karitas in v Humanitasovem programu. ušk