Zakorakali smo v glavno turistično sezono in najbolj priljubljene počitniške destinacije Slovencev so že dodobra zasedene. Na spletnem portalu booking.com je bilo včeraj v zadnjem tednu julija razprodanih že 90 odstotkov prenočitvenih zmogljivosti v Istri in 87 odstotkov v Dalmaciji. Na jonskih otokih v Grčiji je bilo zasedenih 73 odstotkov ponujenih zmogljivosti, na španskih Tenerifih in Ibizi pa 69 oziroma 83 odstotkov. Tudi domači turistični kraji bodo letos vsaj po rezervacijah sodeč bolje obiskani kot lani. Takšni so obeti za slovensko obalo, gorski svet in turistične kmetije ter tudi zdravilišča. »Praktično v vseh termalnih družbah ugotavljajo precej boljše napovedi gostov v primerjavi z enakim obdobjem lani, ponekod so napovedi višje za kar 30 odstotkov,« so pojasnili v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.

Terorizem preusmerja turizem

Vse več Slovencev rezervacije opravi že zgodaj in po izkušnjah turističnih agencij ne čaka na ugodnejše cene v zadnjem trenutku. Kljub temu v agenciji Kompas svetujejo, naj z izbiro počitnic pohitijo predvsem tisti, ki si želijo na Hrvaško, saj je povpraševanje po tej državi letos skoraj rekordno. Tam je lani prvič letovala več kot polovica slovenskega prebivalstva, kažejo podatki republiškega statističnega urada o več kot milijon opravljenih potovanjih k sosedom zgolj med julijem in oktobrom. Zaradi nestabilnih razmer in strahu pred terorizmom pa so se turistični tokovi iz Egipta, Turčije, Tunizije... letos še dodatno preusmerili na vzhodno obalo Jadranskega morja. »Ker je Hrvaška že dokaj zasedena, se tudi mediteranske destinacije hitro polnijo, zato tudi za grške otoke, Italijo, Španijo, Črno goro... velja pohiteti z rezervacijami,« pravijo v Kompasu. Da se bo sicer povsod kaj našlo tudi v zadnjem hipu, a bo izbira omejena in verjetno nekoliko slabša, pritrjuje Nika Vrhovnik iz agencije Palma.

Toda polno letalo bo danes ne glede na zadnje teroristične napade v Carigradu odletelo tudi v turško Antaljo. Skoraj vsi sedeži so hkrati že rezervirani še na nekaj drugih julijskih in avgustovskih letih iz Ljubljane proti turškemu Sredozemlju, pripoveduje Jože Režonja iz turistične agencije Relax. »Za zdaj nimamo odpovedi letovanj v Turčiji in tudi ne opažamo zmanjšanega povpraševanja,« pravi in dodaja, da je v Egiptu situacija drugačna, zato poletov tja letos ne organizirajo.

K obiskanosti Turčije so verjetno pripomogle nizke cene, ki so tudi po ocenah Palminih organizatorjev potovanj v primerjavi z lanskim letom najbolj padle prav v tej sredozemski državi. »Zato so že za nizke zneske turistom na voljo vrhunski hoteli. Ugodne cene v primerjavi s kakovostjo storitev so tudi na Cipru. Porasle pa so cene na destinacijah, kjer so zmogljivosti omejene, kot recimo velja za Islandijo, ki je letošnja uspešnica,« pripoveduje Vrhovnikova.

Obisk domačih krajev uravnava vreme

Prav vrhunski hoteli in hoteli, ki stojijo tik ob morju, so po ocenah Kompasovih in tudi Relaxovih delavcev med Slovenci čedalje bolj priljubljeni. Enako je z mobilnimi hiškami na Jadranu. Toda skladno z zanimanjem so zrasle tudi cene teh prenočitvenih zmogljivosti, pravijo v Kompasu. O tradicionalnem dvigu cen pred začetkom turistične sezone na Hrvaškem, ki je vključeval podražitev cestnin, povišanje cen trajektov in nastanitvenih zmogljivosti, smo sicer že poročali.

Med Slovenci pa niso priljubljena zgolj čezmejna letovišča, temveč tako pričakovanja turističnih delavcev kot podatki statističnega urada kažejo, da bo poletni dopust tudi v domačih krajih letos preživelo več ljudi kot lani. Toda tudi v Sloveniji so prenočitvene zmogljivosti že v veliki meri razgrabljene. Po podatkih Turističnega združenja Portorož so hoteli v Piranu in Portorožu trenutno 90-odstotno zasedeni in bodo vsaj tako polni najverjetneje ostali vse do konca glavne sezone. Tudi lastnik turistične kmetije Pri Flandru in predsednik Združenja turističnih kmetij Slovenije Venčeslav Tušar pravi, da so k njim letos turisti v večjem številu začeli hoditi že maja, prostih postelj pa nimajo več na pretek niti v prihodnjih mesecih.

Toda medtem ko tujci rezervacijo opravijo tudi več mesecev vnaprej, se Slovenci za dopustniški oddih doma raje odločajo v zadnjem trenutku in se pri tem ravnajo po vremenu, pravijo v portoroškem turističnem združenju. »Če je napovedano slabo vreme, Slovencev ni. Tuji turist, ki je rezerviral sobo, pa skoraj zagotovo pride ali pa nas vnaprej obvesti, da ga ne bo,« prikimava Tušar. Po ocenah Režonje sicer Slovenci v 65 odstotkih primerov poletni dopust uredijo prek turistične agencije, 35 odstotkov pa jih za svoj oddih poskrbi samih.