Medtem ko se aktualni predsednik zdravniške zbornice prim. Andrej Možina še ni odločil o vnovični kandidaturi, se bo poleg Možinove predhodnice Gordane Kalan Živčec za vodenje zbornice potegovala nekdanja varuhinja človekovih pravic, psihiatrinja dr. Zdenka Čebašek Travnik. »Spodbudili so me kolegi. Začeli smo sestavljati projekt pomoči zdravnikom, ki ne bi bila vezana na nobeno inštitucijo. Ugotovili smo, da zbornica pri tem danes ni učinkovita. Ob neuspešnosti zadnjih volitev, na katerih je glasovalo premalo zdravnikov, da bi dosegli predpisani kvorum, je odločitev za kandidaturo dozorela,« je povedala. Po oceni Čebašek-Travnikove je treba na novo premisliti o vlogi zbornice. Po njenem ni potrebe po obveznem članstvu, odločanju o specializacijah in ohranjanju sedanje oblike strokovnih nadzorov, bi pa lahko zdravniška zbornica prevzela večjo vlogo pri vodenju strokovnih razprav.

Nadzor ministrstvu, specializacije bolnišnicam

Kljub neobveznemu članstvu bi se zdravniki včlanjevali v zbornico, ki bi odgovarjala na njihova pričakovanja, je prepričana. Besedo bi morali na primer dobiti tudi tisti zdravniki, ki niso imeli akademske kariere. Mladim slovenskim zdravnikom, ki delajo v tujini ali so se tam izobraževali, pa je treba po njenem mnenju olajšati vrnitev v tukajšnje zdravstvo, če si je želijo. »Danes naletijo na toliko preprek, da si velikokrat premislijo.«

Ob tem je treba posodobiti in povezati nadzor v zdravstvu, ki je danes deloma v rokah zbornice, ugotavlja Čebašek-Travnikova. »Napak je, da ob sumu napake pri zdravljenju posebej preiskujemo odgovornost zdravnikov, posebej medicinskih sester, posebej pa spoštovanje zakonodaje.« Zavzema se tudi za to, da bi prizadeti bolniki ali njihovi svojci, ki prijavijo sum napake pri zdravljenju, v postopkih dobivali več informacij. Za nadzor bi moralo biti v prvi vrsti odgovorno ministrstvo za zdravje, opozarja, po potrebi pa naj vanj vključijo ljudi, ki so se doslej s tem ukvarjali na zbornici. Pospešiti bi bilo treba tudi odločanje o morebitnem odvzemu licenc, za izjemne primere sumov hudih nepravilnosti pri zdravnikovem delu pa bi morali po njenem uvesti možnost začasnega odvzema licence do razrešitve dilem. »Če bi se izkazalo, da je odvzem neutemeljen, bi zdravniku zatem povrnili izgubljene prihodke.«

Specializacije zdravnikov, o katerih danes odloča zbornica, bi morali po njenem znova predati v pristojnost bolnišnic in drugih zdravstvenih zavodov. »Specializanti bi tako začutili tudi večjo odgovornost do teh ustanov. Matična ustanova bi lahko hkrati pravočasno zaznala, ali je mladi zdravnik izbral napačno specializacijo zase. Zdaj se odgovornost za specializanta izgublja med številnimi mentorji,« opaža Čebašek-Travnikova. Prav tako pa bi bilo treba po njenem mladim zdravnikom omogočiti, da se ob razpisu prijavijo na več specializacij. Če danes kolebajo med dvema in ne dobijo mesta pri tisti, ki jo izberejo, morajo namreč čakati do naslednjega razpisa. »Med čakanjem izgubljajo voljo in znanje.«

Način prihajajočih volitev še nedorečen

Gordano Živčec Kalan, ki danes med drugim dela kot zdravnica v postojnski nujni medicinski pomoči, ob napovedi Čebašek-Travnikove veseli, da bo tokrat več kandidatov za predsednika zbornice. »To pomeni, da bo predstavljenih tudi več dobrih rešitev.« Potrdila je, da bo kandidirala tudi na prihodnjih volitvah: »Zelo so me presenetili pozitivni odzivi, predvsem med mladimi, ki želijo rezultate in aktivno oblikovanje prihodnosti.« Med njenimi načrti so izboljšanje položaja osnovnega zdravstva, dobra komunikacija z bolnišničnimi kolegi in aktiven dialog s politiko. »Zdravniki družinske medicine so podplačani in preobremenjeni. Če bi slabih osem milijonov evrov, ki jih zdaj politika usmerja za skrajševanje čakalnih dob v bolnišnicah, namenili osnovnemu zdravstvu, bi hitro dosegli viden rezultat. Z dodatnimi ambulantami družinskih zdravnikov bi se čakalne dobe zmanjšale že zato, ker bi lahko več težav bolnikov rešili v osnovnem zdravstvu in bi bilo manj napotovanja, s tem pa tudi manj obremenitev kliničnih specialistov,« je poudarila.

O tem, v kakšni obliki bodo potekale prihajajoče volitve, bo septembra odločala skupščina. »Poslance sem pozval, naj čim prej ustvarijo razmere, da bo zbornica dobila novega predsednika,« je dejal Možina. Tudi Možina, ki o kandidaturi še razmišlja, pa ocenjuje, da bi bilo dobro, da bi bilo kandidatov tokrat čim več.