Svoj pogled na sporne dodatke k plači za stalno pripravljenost, ki so jih izplačevali na ljubljanskih fakultetah, je podala tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Kot je povedal predsednik komisije Boris Štefanec, so pri teh izplačilih sporna merila, ki nimajo podlage v zakonodaji. Ugotovili so, da so dodatke v letih 2011 do 2015 na osmih fakultetah izplačali 125 zaposlenim, med njimi na Ekonomski fakulteti v času, ko je bil dekan finančni minister Dušan Mramor, profesorica pa ministrica za izobraževanje in znanost Maja Makovec Brenčič, ter na Filozofski fakulteti in Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo. Poleg tega so dodatke izplačevali tudi na Fakulteti za družbene vede – vendar le od januarja 2011 do septembra 2013. Spočetka je tam dodatek dobivalo 38 zaposlenih, proti koncu pa le še osem.

KPK: Dodatek ni »privilegij«

Fakultete so v svojih pojasnilih komisiji navajale, da so bili dodatki izplačani zaradi nenehnih delovnih obremenitev vodstvenih delavcev, v drugih primerih pa tudi zaradi stalne potrebe po tehničnih storitvah podpornega osebja, ki vzdržuje stavbe oziroma infrastrukturne sisteme (recimo računalniško mrežo) na fakultetah. A komisija je glede na to, da stalna pripravljenost velikokrat ni bila povezana s povečanim obsegom dela ali izrednimi delovnimi razmerami, ugotovila, da je bil to način, kako so na fakultetah nagrajevali tiste – med njimi dekane oziroma člane vodstva fakultet – ki so veliko delali. Dodatek za stalno pripravljenost ne more zajemati daljšega oziroma neomejenega časovnega obdobja, poleg tega pa tudi »ni namenjen zviševanju izplačila javnega uslužbenca« in »ne more služiti kot obvod omejitvam, ki jih določajo pravila sistema plač v javnem sektorju in varčevalni ukrepi države,« je opozorila KPK. Izplačevanje dodatka za stalno pripravljenost tudi ne sme pomeniti premoženjske koristi samo za točno določene, »privilegirane« javne uslužbence, so bili ostri pri komisiji.

Poleg fakultet so pregledali tudi izplačevanje tovrstnih dodatkov v kabinetu predsednika vlade, na ministrstvih ter v vseh mestnih občinah. V primerjavi s fakultetnim okoljem so bili ti dodatki drugod izplačani bolj transparentno, a še vedno so bila merila za izplačevanje ponekod preohlapno določena, ugotavlja KPK. Skupaj je bilo na ljubljanskih fakultetah v petih letih izplačanih za okoli 1,24 milijona evrov dodatkov (od tega na Ekonomski fakulteti za 680.000 evrov, na FDV za 250.000 evrov in na Filozofski fakulteti za 128.000 evrov), v kabinetu predsednika vlade so izplačila dodatkov znašala 101.000 evrov, na vseh ministrstvih skupaj okrog 119.000 evrov, v mestnih občinah pa 710.000 evrov. Od tega največ v Ljubljani, 344.000 evrov.

KPK nam je po predstavitvi teh številk dodatno pojasnila, da niso vsa izplačila sporna, pa tudi, da namen komisije ni bil ugotavljanje konkretnih spornih izplačil, temveč »pregled sistema«. Vendar predsednik komisije Štefanec ne izključuje možnosti, da bi se pozneje lotili tudi posameznih primerov in preverili, ali so bila katera od izplačil koruptna.

Ministrstvo in ljubljanska univerza na sodišču

Kot so nam potrdili na ministrstvu za javno upravo, ki je zaradi dodatkov za stalno pripravljenost uvedlo inšpekcijske postopke na fakultetah, so sicer profesorji in dekani neupravičeno prejete dodatke večinoma že vrnili ali pa so bile zoper njih sprožene tožbe. Na nekaterih fakultetah je bilo vračil celo preveč, saj so vračali celotne zneske, in ne le dogovorjenega deleža. To sta že januarja storila minister Mramor, ki je vrnil 23.000 evrov, in ministrica Makovec Brenčičeva, ki je vrnila 17.000 evrov. »S tem je inšpekcijski nadzor nad izplačevanjem dodatkov za stalno pripravljenost na Univerzi v Ljubljani končan. Vse fakultete so realizirale naložene ukrepe,« ugotavljajo na ministrstvu.

Nadaljuje pa se spor med univerzo in ministrstvom. To je namreč ljubljanski univerzi naložilo, naj celotno vsoto izplačanih dodatkov vrne ministrstvu, a se je rektor Ivan Svetlik temu uprl, češ da gre za denar, ki pripada univerzam oziroma fakultetam, in ne proračunu. Po njegovem mnenju je bil le nepravilno porabljen in zato so ga uslužbenci vrnili, zdaj pa ga lahko fakultete porabijo drugače. A ministrstvo je zoper univerzo sprožilo izterjavo za izplačilo denarja, univerza pa se je pred nekaj dnevi tudi zoper to pritožila. Ker pritožba najverjetneje ne bo zadržala izterjave, bo denar predvidoma do zaključka sodnih postopkov deponiran na posebnem računu in bo – visel v zraku.