Predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz je bil med prvimi, ki se je odzval na izid referenduma. »Spoštujemo rezultat, sedaj se je razjasnilo, da bo Velika Britanija šla svojo pot.« Po Schulzovem mnenju je sedaj napočil čas za resno in odgovorno ravnanje. »David Cameron nosi odgovornost za svojo državo, mi imamo odgovornosti za prihodnost EU. Vidite, kaj se dogaja s funtom na finančnih trgih. Ne želim si, da bi se enako dogodilo z evrom.«

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je trenutek britanske odločitve označil za dramatičnega in zgodovinskega. »Odločeni smo, da ohranimo našo enotnost. Za vse nas EU predstavlja skupen okvir naše prihodnosti,« je dejal Tusk. »Kar vas ne ubije, vas utrdi,« je dejal Tusk in dejal, da je EU pripravljena tudi na negativni scenarij britanskega izstopa iz EU. 27 voditeljem držav članic EU je ponudil, da se ob robu evropskega vrha prihodnji teden sestanejo brez Velike Britanije in odločijo, kako naprej.

V evropskem parlamentu poteka že izredno zasedanje konference predsednikov parlamentarnih skupin, pozneje se bo Schulz srečal še s predsednikom Evropske komisije Jean-Claude Junckerjem in predstavniki predsedujoče države EU, Nizozemske. Na nujnem zasedanju se je sešla že tudi francoska vlada. Nemški zunanji minister Frank Walter Steinmeier je zunanjim ministrom ustanoviteljic EU že poslal vabilo, da se v soboto dopoldne sestanejo na nujnih konzultacijah v Berlinu.

Evropska poslanka Patricija Šulin (ELS) odločitev Britancev spoštuje, a hkrati obžaluje. »Izid referenduma predstavlja poraz tako za Veliko Britanijo kakor tudi za Evropsko unijo, saj je lahko le močna in povezana Evropska unija, ki si prizadeva za večjo povezanost držav članic, kos vsem izzivom, ki nas čakajo v prihodnosti. So pa negativne posledice izstopa neprimerno večje za Veliko Britanijo, ki se je s to odločitvijo med drugim odpovedala dostopu do skupnega trga EU ter sooblikovanju evropske zakonodaje, čeprav jo bo morala v veliki meri še vedno upoštevati, kot na primer Norveška in Švica. S to odločitvijo Velika Britanija stopa v negotovo in nestabilno prihodnost,« se je na izid britanskega referenduma odzvala Šulinova.

Tudi evropska poslanka Tanja Fajon (S&D) se je z obžalovanjem odzvala na odločitev Britancev. » Za nas to ni dober dan, ni pa katastrofa in ni trenutek za paniko. Tesen rezultat kaže, da bi lahko bila odločitev tudi drugačna in da se mnogi na Otoku zavedajo negativnih posledic, ki jih ta odločitev prinaša tako za državo kot za EU,« je ocenila. Fajonova meni, da se je EU znašla v popolnoma novi situaciji, v kateri se bo moralo sproti ugotavljali, kaj ta izstop pravzaprav prinaša. »Zato lahko na izid pogledamo tudi z druge strani in ga vidimo kot priložnost za preudarne spremembe, za zasuk v nov začetek,« je še dejala in slovensko politiko, gospodarstvenike in civilno družbo pozvala k resni razpravi o prihodnosti EU in temeljitemu razmisleku, kakšno mesto želi Slovenija imeti v EU. Unija bo morala po njenem mnenju tako organizacijsko kot vsebinsko na novo postaviti nekatera pravila in razmerja, bolj kot karkoli drugega potrebuje povezovanje. Ne želi si , da bi na podoben način lahko svoje članstvo preverjale tudi nekatere druge članice in bi referendumi postajali nekakšno politično orožje. Prav takšno namero je danes že nakazal vodja nizozemske populistične stranke svobode Geert Wilders: »Hura za Britance! Sedaj smo na vrsti mi. Čas je za nizozemski referendum,« je zapisal na twitterju. Referendum o članstvu Nizozemske v EU namerava razpisati, če bo po volitvah marca prihodnje leto izbran za novega premierja. Izid referenduma je pozdravila tudi vodja francoske populistične Nacionalne fronte Marine Le Pen, njen namestnik pa je že pozval k francoskemu referendumu za izstop iz EU. Podobno je storil tudi vodja italijanske skrajne desničarske in evroskeptične Severne Lige Matteo Salvini. »Hura za pogum svobodnih državljanov! Srce, glave in ponos premagajo laži, grožnje in izsiljevanje. Hvala, zdaj smo mi na vrsti,« je Salvini zapisal na Facebooku.

Zaradi odločitve za izstop iz EU Veliki Britaniji že grozi, da bo izgubila bonitetno oceno AAA, ki jo je podelila agencija S&P. Vrednost funta je že padla za osem odstotkov. Negativno se odzivajo tudi evropske borze. Ob začetku trgovanja je za 10 odstotkov padel nemški borzni indeks Dax, vrednost londonskega FTSE 100 se je zmanjšala za 7,5 odstotkov (izpuhtelo je 160 milijard funtov), pariški CAC pa za skoraj 8 odstotkov.

Od slovenskega političnega vrha se je na izid referenduma prvi odzval predsednik državnega zbora Milan Brglez. »Velika Britanija se je podala na pot, ki bo izjemno težka in trnova, ne samo zanjo, ampak tudi za države, ki z njo aktivno sodelujejo tako gospodarsko kot politično,« je dejal Brglez in napovedal, da se bo Slovenija še naprej zavzemala za »razvoj unije kot integracije, ki omogoča blaginjo našim državljankam in državljanom, za njeno poglobitev, širitev in solidarnost med njenimi članicami«. To pa po njegovih besedah ne pomeni, da bomo le nekritično opazovali, kakšni ukrepi se bodo sprejemali v Bruslju, ampak bomo morali še bolj aktivno pristopiti k izgradnji EU. »Danes ni čas omahovanja, je čas poguma. Rezultati referenduma v Veliki Britaniji nas tako ne smejo pasivizirati, ampak morajo dati dodatni zagon,« je še ocenil Brglez.