Z umikom obtožnice in posledično zavrnilno sodbo se je včeraj na ljubljanskem okrožnem sodišču končalo kazensko sojenje vodji nenavadne sekte hepihepi Špeli Peternel in njenemu centru za sprostitev in kvalitetno življenje Sina 5, d. o. o., v stečaju. Čeprav naj bi po obtožnici zgolj nekaj svojih sledilcev oškodovala za vrtoglavih 1,7 milijona evrov, se je izkazalo, da so tudi oškodovanci vredni svojega denarja.

Zaradi spreminjanja pričevanj, selektivnega vlaganja dokumentacije in ker so oškodovanci prikrivali nekatere okoliščine, tožilki Petri Vugrinec ni preostalo drugega, kot da odstopi od obtožnice. To je včeraj tudi storila, ljubljanska sodnica Jasmina Javornik pa je na podlagi umaknjene obtožnice izrekla zavrnilno sodbo. Oškodovanci lahko kazenski pregon nadaljujejo tudi na lastno pest z zasebno tožbo, vendar je včeraj prisotni Janez E. sodišču že povedal, da se odpoveduje zasebnemu pregonu. Preostali trije oškodovanci to možnost še imajo, prav tako pa se s Peternelovo pravdajo tudi v civilnih postopkih.

Očitali, da denar samo troši

Obtožnica je Peternelovi in njenemu podjetju očitala več kaznivih dejanj poslovne goljufije in pranje denarja. Četverici rednih obiskovalcev dragih seans, ki naj bi za več deset tisoč evrov na leto udeležence napolnjevale s pozitivno energijo – tudi s pomočjo mrmranja »hepihepi« (srečensrečen), je predstavila nov ambiciozen program za širitev iz Slovenije po vsem svetu. Na njen predlog so skupaj ustanovili podjetje EMRS in vanj vložili svoj denar, EMRS pa je nato na račun Sine 5 nakazal poldrugi milijon evrov.

Nato naj bi Peternelova denar le trošila. Za najem avtomobila na Beverly Hillsu v ZDA je denimo plačala 40.000 evrov, tudi sicer pa je živela na veliki nogi. Projekt širitve posla po vsem svetu je po drugi strani obstal in domnevni oškodovanci so se obrnili tudi na policijo in tožilstvo.

Peternelova se je na sojenju zagovarjala, da je svoj del posla več kot opravila. Med drugim je zbrala ekipo za šolanje maserjev po vsem svetu, ponujala prostor ljubljanskega salona za sicer nikoli izvedeno ekskluzivno izdelavo posebne komore za masažo, hkrati pa je oškodovance izobraževala tudi o fengšuju, numerologiji in podobno.

Preiskovalcem razkrili samo del zgodbe

Čeprav gre pri celotni zgodbi o luksuznem življenju na račun ljudi, ki so bili za »pozitivno energijo« pripravljeni zapraviti vse prihranke in se še zadolžiti, za skorajda sektaški odnos med vodjo in odjemalci, pa se tudi oškodovanci niso izkazali za povsem nedolžne in naivne.

»Policijo, tožilstvo in kazensko sodišče so v tem primeru zlorabili za lastne interese,« je bil po koncu sojenja oster odvetnik Peternelove Jure Cujnik. Tudi tožilka Vugrinčeva je ob obrazložitvi, zakaj umika obtožnico, pojasnila, da so domnevni oškodovanci zelo različno pričali in nekatere izpovedi tudi spremenili. Pred dacarji so denimo zatrjevali, kako je bil posel resničen, ob pregonu Peternelove pa, da je šlo za fiktivne posle. Prav tako so policiji in tožilstvu posredovali le del dokumentacije, ki je bil za njih ugoden. Izkazalo se je tudi, da v njihovi pogodbi ni bilo dorečeno, kaj točno bi morala Peternelova in Sina 5 narediti za projekt, Peternelova pa jim je v nekem trenutku tudi ponudila povrnitev vloženih sredstev. O tem so se pogajali, vendar so jo na koncu sami zavrnili.

Tožilstvo zaradi vseh naštetih okoliščin ni več moglo vztrajati pri stališču, da gre pri spornih poslih Peternelove tudi za sume kaznivih dejanj, temveč le za civilno pravno razmerje, ki naj ga domnevni oškodovanci razrešijo v pravdnih postopkih.