Predsednik Xi Jinping je včeraj končal tridnevni obisk v Srbiji, kar je bil prvi prihod kakšnega kitajskega voditelja po 32 letih. Izreden pomen so dogodku pripisovali v Beogradu, ne samo zaradi krepitve gospodarskega sodelovanja, ampak tudi zaradi tradicionalno dovolj sorodnih pogledov na politična vprašanja. Navsezadnje je Kitajska med državami, ki niso priznale Kosova, kar ima zaradi njenega članstva v varnostnem svetu OZN dodatno težo, pa čeprav je Srbe pred nekaj leti vznejevoljila odločitev Pekinga, da dovoli prebivalcem Kosova potovati na Kitajsko s kosovskimi potnimi listi. Ob vsej teži obiska so Xiju v Beogradu pripeli državno odlikovanje in z njim podpisali dokument o strateškem partnerstvu ter v medije poslali še fotografije tradicionalne pojedine, ki so mu jo pripravili zadnji dan obiska – odojka z zeljem.

Peking vidi Beograd kot eno pomembnih točk v svojem prodoru v srednjo in vzhodno Evropo, ki ga pooseblja kitajski projekt 16 + 1. Pomemben je tudi za projekt En pas, ena pot, kar je nekakšna nova svilena pot, ki bi s sodobno infrastrukturo in drugače povezala Azijo in Evropo, pa tudi vzhodno Afriko in Oceanijo.

Državi sta podpisali 21 sporazumov, ob koncu obiska pa je Xi obiskal železarno v Smederevu. To potencialno socialno bombo, ki je bila nazadnje spet v lasti države, je namreč za 46 milijonov dolarjev kupilo kitajsko državno podjetje HBIS, tretji največji proizvajalec železa na svetu. S tem je po napovedih srbskih oblasti rešenih 10.000 delovnih mest. Kitajsko podjetje bo železarno dokončno prevzelo ta mesec, sicer pa bo Kitajska gradila tudi avtocesto med Obrenovcem in Surčinom.

Xi je med obiskom položil tudi temeljni kamen za gradnjo novega kitajskega kulturnega centra. Stal bo na mestu porušenega kitajskega veleposlaništva, ki so ga med napadom na Zvezno republiko Jugoslavijo leta 1999 zadele Natove bombe.

Xi bo kitajsko iskanje prodora v vzhodno Evropo nadaljeval na Poljskem, kamor je odpotoval iz Srbije. ba