Poletna muzejska noč je največja promocijska akcija slovenskih muzejev in galerij. Usklajuje jo Tehniški muzej Slovenije, zamisel zanjo pa se je muzealcem porodila že pred več kot desetletjem ob podobnih dogodkih v tujini, ki predstavljajo kulturne ustanove kot prostore za sproščeno preživljanje prostega časa. Leta 2003 so zvečer odprli vrata le muzeji in galerije v Ljubljani, od takrat pa se akciji pridružujejo v vedno več krajih. V letošnji, 14. poletni muzejski noči bo sodelovalo kar 80 muzejev in galerij v 52 krajih po Sloveniji, in sicer tako, da bodo izjemoma odprli svoja vrata med 18. in 24. uro. Obiskovalcem bodo poleg svoje redne ponudbe pripravili še bogat nabor brezplačnih dogodkov, vodstev, delavnic.

Ponekod potrebne prijave

Več kot 350 naj bi se jih zvrstilo na sobotni večer, med njimi kar veliko v prestolnici. Za nekatere je zaradi omejenega števila mest potrebna vnaprejšnja prijava. V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) bodo poleg celodnevnega dogajanja in brezplačnih ogledov obiskovalce popeljali z ladjico po Ljubljanici in jim pokazali arhitekturne dosežke glavnega mesta. Ker je prostor precej majhen, prijave pričakujejo tudi v prenovljeni Plečnikovi hiši. Dobro obiskana bo najbrž tudi Narodna galerija, svoja vrata pa bo odprlo tudi veliko manjših muzejev in galerij. Vabijo Pivovarski muzej, Železniški muzej Slovenskih železnic, Prirodoslovni muzej, Slovenski šolski muzej, Vodnikova domačija v Šiški, Slovenska kinoteka, Galerija Vžigalica... V državnem zboru bodo v duhu 25-letnice samostojne Slovenije omogočili brezplačna vodstva (v slovenščini in angleščini) po zgodovini Slovencev od naselitve do danes in se posvetili slovenskim simbolom. Na to temo bo na ogled razstava fotografskih in literarnih del, ki so prispela na natečaj ob 25. obletnici osamosvojitve Slovenije.

Brezplačna krožna vožnja

Ljubljanska poletna muzejska noč bo posebna tudi po tem, da bo med 18. in 24. uro prevoznik GoOpti skrbel za brezplačno krožno vožnjo med ljubljanskimi muzeji in galerijami – od Cankarjeve prek Maistrove do Fužinskega gradu in naprej mimo Križank. Zanimivo bo tudi drugod, vse od Murske Sobote do Pirana. Tako v Parku Škocjanske jame, v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer, kjer ob 22. uri vabijo na k druženju ob ognju, na Ptujskem gradu, kjer se bo ob isti uri začel koncert, drugod bodo odpirali razstave, vrteli filme, v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pa bo Nacionalni forenzični laboratorij predstavil forenzične preiskave Na kraju zločina. dv