Sesutje stare Pohorske vzpenjače leta 2009 in naložba v novo kabinsko vlečnico sta vzbudila radovednost kriminalistov. V obsežnih preiskavah so zaznali več sumov storitve kaznivih dejanj, ena izmed zadev – očitek poslovne goljufije – pa je včeraj doživela predobravnavni narok na mariborskem sodišču.

Na zatožno klop je sedel Drago Rataj, nekdanji prvi mož že propadlega Športnega centra Pohorje. K njemu bi moral prisesti še Srečko Jesenšek, takrat vodja Pohorske vzpenjače, vendar ga zaradi bolezni ni bilo. Tretji obtoženi, vodja tehnične službe Robertino Ribič, pa je pred časom s tožilstvom že sklenil dogovor o priznanju krivde, sodišče pa mu je izreklo pogojno zaporno kazen.

Občina se počuti še bolj oškodovana

Obtožnica trojici očita poslovno goljufijo. Med januarjem 2008 in decembrom 2009 naj bi ogoljufali Mestno občino Maribor. Rataj se je namreč zavezal, da bo Smučarski klub Branik, ki je bil kadrovsko in poslovno tesno prepleten s Športnim klubom Pohorje, prevzel vzdrževanje krožnokabinske žičnice. Vendar klub po prepričanju mariborskega tožilstva ni opravil dogovorjenih del, občino pa so obdolženi preslepili s predložitvijo fiktivnih računov dveh zasebnih podjetij. Občino naj bi na tak način oškodovali za 60.733 evrov. Na Mestni občini Maribor so prepričani, da so bili oškodovani za bistveno več denarja, saj so v tej zadevi vložili premoženjskopravni zahtevek v višini 327.000 evrov.

Okrožna državna tožilka Saša Lutarič je Rataju v zameno za priznanje ponudila pogojno kazen 22 mesecev zapora z dveletno preizkusno dobo. Poleg tega bi moral Rataj občini povrniti 30.366 evrov, vendar je v celoti zavrnil očitke in terjal, da o njegovi krivdi odloča sodišče. Njegov zagovornik Jure Razgoršek je vztrajal, da občina ni mogla biti oškodovana, ker naj bi SK Branik vložil v žičniško infrastrukturo bistveno več sredstev, kot je bilo pogodbeno dogovorjeno.

Vzpenjača se je podrla

Zaradi razpoke v vezni plošči v devetem stebru se je Pohorska vzpenjača podrla 19. julija 2009. Že nekaj mesecev po nesreči je mestna oblast slovesno odprla novo gondolsko napravo. Tudi ta občinska naložba naj ne bi potekala brezmadežno, in sicer naj bi se dogajale hude nepravilnosti pri kreditiranju posla. Letos so mariborski kriminalisti kazensko ovadili več oseb zaradi suma kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, zaradi katerih naj bi NLB utrpela najmanj osem milijonov evrov premoženjske škode. Po neuradnih podatkih naj bi poleg Rataja ovadili še Albina Turka, nekdanjega direktorja poslovnega centra NLB za velika podravska podjetja, danes direktorja Mariborskih lekarn, in uslužbenko NLB Marinko Sagadin.