V SMC še naprej zaupajo v delo ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak, zato današnje interpelacije predvidoma ne bodo podprli. Te soglasne odločitve, ki jo je stranka sprejela prejšnji teden, neuradno ni spremenil niti ponedeljkov sestanek med njihovim predsednikom Mirom Cerarjem in prvakom DeSUS Karlom Erjavcem, na katerem je ta premierju potarnal nad ministrico. Erjavec Kopač-Mrakovi očita izvajanje različnih politik v centrih za socialno delo in domovih za starejše ter meni, da ministrica ni kos svoji funkciji. V SMC bodo očitno prav zato Kopač-Mrakovo včeraj pozvali, naj spremeni način dela v nekaterih segmentih vodenja ministrstva. Katerih, uradno niso želeli povedati, neuradno pa je govor prav o odnosu med ministrstvom in nekaterimi centri za socialno delo oziroma domovi za starejše.

Malo možnosti za uspeh

Tudi če interpelacijo zoper ministrico iz vrst SD, ki jo je aprila vložila SDS, včeraj podprejo vsi njeni poslanci, ki se bodo udeležili glasovanja (poslanec Žan Mahnič bo odsoten zaradi službene poti), poleg njih pa še poslanci DeSUS, NSi, ZL in nepovezani poslanec Andrej Čuš, ki je prav tako napovedal podporo interpelaciji, število njihovih glasov ne bo zadoščalo, da bi morala ministrica zapustiti svoj položaj. Vsi skupaj imajo namreč 42 glasov, interpelacija pa bi bila uspešna, če bi zanjo glasovalo 46 poslancev. Poslanki Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klajnšek iz poslanske skupine nepovezanih poslancev se ne bosta izrekli za interpelacijo, manjšinska poslanca se bosta vzdržala. Bojan Dobovšek včeraj ni želel povedati, kako bo glasoval, je pa zatrdil, da ima mnenje že izoblikovano.

Neimenovanje kandidatke DeSUS kaplja čez rob

»O tem, kaj se bo zgodilo, če se bo, nismo nikdar govorili,« je včeraj dejal predsednik SD Dejan Židan, ko smo ga vprašali, kaj bodo storili, če bo interpelacija zoper njihovo ministrico vendarle uspešna. Še v ponedeljek je SD namreč v primeru izglasovanja nezaupnice napovedala odhod iz koalicije, o čemer včeraj Židan ni želel govoriti. »Mi govorimo takrat, ko se nekaj tudi zgodi. Ta interpelacija proti naši ministrici je zgrajena na družinski tragediji in izjemno nedostojno je, da se nekdo takšnemu dejanju lahko pridruži,« je opozoril Židan in poudaril, da v stranki trdno podpirajo socialno politiko Kopač-Mrakove.

Kopač-Mrakova ima stoodstotno podporo stranke, je bil včeraj jasen Židan. »Tako SD kot ministrica se ne gremo politike kupčkanja in kravjih kupčij,« je še dejal Židan. Ali je imeli pri tem v mislih dogajanje v domu starejših občanov v Ilirski Bistrici, kjer DeSUS že leto dni kadruje »svojo« Mirando Vrh, ni razkril. Je pa dejstvo, da Kopač-Mrakova imenovanje Vrhove zaradi očitkov iz lokalne skupnosti lani že zavrnila. Po poročanju Dela je šlo za domnevne nepravilnosti pri izplačilu plačnih nesorazmerij in delovne uspešnosti ter pri upravljanju počitniškega stanovanja, ki ga ima ta dom starejših občanov v Izoli.

»Ta zadeva z domom starejših občanov v Ilirski Bistrici je bila res kaplja čez rob, saj ob tihi podpori tamkajšnje lokalne politike traja že debelo leto. Predolgo,« je priznal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, ki si želi pregledne socialne politike, pri kateri bi sodelovala in nanjo vplivala tudi DeSUS. Zato želijo svoje predstavnike tudi v različnih javnih zavodih. Omenimo naj, da župan Ilirske Bistrice Emil Rojc pripada SD.

Židan: Politika Karla Erjavca je nervozna

Tako Židan kot Jurša sicer menita, da bosta njuni stranki kljub trenutno zaostrenim odnosom v koaliciji še lahko sodelovali. Židan pravi, da se poslanci njegove stranke kljub občasno nasprotnim mnenjem pogovarjajo s poslanci DeSUS, pa tudi Jurša nam je dejal, da je ravno včeraj kosil z vodjo poslanske skupine SD Matjažem Hanom.

Drugače pa je s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem, pravi Židan: »Ko se pogovarjamo s poslanci DeSUS, so njihova mnenja pogosto različna od mnenja tistega, ki predstavlja DeSUS. Politika Karla Erjavca je nervozna in očitno ne more razumeti, da upokojenci niso lastnina zgolj ene politične stranke. Časi, ko bi si ena stranka lastila ekskluzivno nad določeno skupino ljudi, so mimo in s tem razumevanjem ima gospod Erjavec očitno težave.«

Spomnimo, med SD in DeSUS je počilo že na začetku meseca, ko je Anton Donko napovedal odstop z mesta predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) – ta ima 220.000 članov, kar je dobra tretjina celotne upokojenske populacije. Pa tudi kritik iz vrst SD oziroma iz njihovega foruma starejših o tem, da si DeSUS lasti upokojence, ni malo.