Sodnica Lea Habjanič je včeraj spet zaman čakala, da bi na zatožno klop sedel nekdanji veleposlanik v Madridu Peter Reberc. Da se na sodišču ni prikazal, niti ni čudno, saj mu niso uspeli vročiti vabila. Je pa prišel njegov zagovornik Milan Krstić in Habjaničeva ga je prosila, naj ji pomaga pri vročitvi. »Se bom potrudil, da bo prišel na četrtkovo obravnavo,« ji je odvrnil odvetnik. »No, če ga ne bo, bom odredila prisilne ukrepe,« je pogovor končala sodnica.

Reberc je obtožen zlorabe uradnega položaja, ponarejanja listin, nevestnega dela v službi in treh poneverb. Po dveh neuspešnih predobravnavnih narokih je oktobra predlani le prišel na sodišče, očitkov iz obtožnice pa ni priznal – če bi jih, je tožilstvo predlagalo triletno zaporno kazen. Ker se je izkazalo, da ima zdravstvene težave, so psihiatričnega izvedenca dr. Petra Preglja vprašali, ali je sploh sposoben sodelovati na sojenju in ga spremljati. Pregelj je odgovoril pritrdilno, ker pa obtoženega na v maju napovedan začetek sojenja spet ni bilo (po besedah odvetnika je bil v bolnišnici), so ga o tem povprašali še enkrat. Habjaničeva je včeraj prebrala povzetek njegovega mnenja, da je za to sposoben, in to ravno od včerajšnjega dne naprej.

Nakupi na veliko

Podrobnosti iz obtožnice sicer še niso znane, ker je še niso prebrali, je pa nedvomno povezana z Reberčevo izgubo službe na zunanjem ministrstvu leta 2010. Z veleposlaniškega mesta v Madridu so ga odpustili iz treh razlogov: ker je uslužbenki naročil, naj spremeni datum na blagajniškem prejemku, ki ga je nato podpisal in posredoval kabinetu predsednika vlade. Drugič, ker je po njegovem odhodu iz veleposlaništva izginilo za okoli 2500 evrov računalniške opreme. Delno jo je kasneje poplačal, delno pa ne.

In še zadnji očitek: v času mandata od februarja 2007 do avgusta 2010 je nakupil enormno količino različnih gospodinjskih pripomočkov, orodja, goriva, knjig in tako dalje. Ob njegovem odhodu je bilo v rezidenci 1800 kozarcev, 77 cedilnikov, 25 desk za rezanje, 34 lijev, 29 lupilnikov za krompir, 83 obračalk, 100 zajemalk, 880 jedilnih nožev, pet cvrtnikov. Njegovi kuhinjski nakupi so bili težki najmanj 21.800 evrov. Nakupil je tudi za 11.490 evrov električnega in ročnega orodja – med drugim pet vrtalnih strojev, 11 sekir, 15 macol, 16 dlet, 107 izvijačev, 37 klešč, štiri zračne kompresorje in 25 posod za gorivo. Pa tri električne brusilnike, pet kotnih električnih brusilnikov, dva stoječa vrtalna stroja in stoječo električno žago. Kupoval je antene, kamere, alarmne naprave, za 4700 evrov navadnih in varčnih žarnic, najmanj 900 knjig, vrednih 33.800 evrov, ter za 40.200 evrov goriva. Za slednje je odštel 935 evrov na mesec, več kot še enkrat toliko kot njegov predhodnik Tomaž Lovrenčič. Ali če primerjamo s po velikosti primerljivim veleposlaništvom v Dublinu: leta 2009 je porabil petkrat več denarja za pisarniški material, osemkrat več za časopise in knjige, devetkrat več za čistilni material, 49-krat več za drug splošni material.

Ni ne letel ne prenočeval

Zaradi neupravičeno porabljenih sredstev v višini 73.300 evrov ga je država tožila, a ji je uspelo izterjati le polovico denarja; sodišče je odločilo, da za drugo polovico odgovarja država zaradi neučinkovitosti zunanjega ministrstva. Na sodbo sta se obe strani pritožili, višje sodišče pa še ni razsodilo. Rebec je ministrstvo tožil zaradi izgube službe, a neuspešno. Prav tako je tožil državo, ker so med opravljanjem nadzora v Madridu vstopili tudi v prostore, ki jih je uporabljal skupaj z družino. Sodišče mu je (po nepravnomočni sodbi) dalo prav, od zahtevanih 75.400 evrov odškodnino pa mu je prisodilo pet tisočakov.

V kazenskem postopku mu med drugim očitajo, da je delodajalcu v plačilo predložil letalske vozovnice, čeprav ne njega ne njegove družine ni bilo med potniki. Pravobranilstvo zahteva tudi povračilo 13.000 evrov za hotelske nočitve. Tudi v teh primerih Reberca in njegovega voznika ni bilo na seznamu gostov, trdi tožilstvo. Na kazenskem sodišču je sicer enkrat že bil obsojen, zaradi nezakonitega posedovanja orožja je leta 2013 dobil dvomesečno pogojno kazen.