Na vprašanje, kolikšna je nevarnost ruskega napada, je litovski obrambni minister Juozas Olekas za Reuters dejal, da ga ne morejo izključiti. »Lahko izvedejo vojaške vaje ob meji in v nekaj urah izvedejo invazijo,« je dejal, ko je svojo državo skupaj z Estonijo in Latvijo postavil v frontno linijo potencialnega vojaškega konflikta z Moskvo. Tamkajšnje vojske so že od ruske aneksije Krima pred dvema letoma pripravljene na takojšnjo mobilizacijo, a prešibke za resen odpor, severnoatlantsko zavezništvo pa deli njihove skrbi. Predlog o napotitvi večnacionalno oblikovanih enot Nata je že na mizi njegovega sedeža v Bruslju, obravnavali pa naj bi ga na današnjem srečanju obrambnih ministrov, tako da bo pripravljen za potrditev na julijskem vrhu zavezništva v Varšavi.

Kot je včeraj pojasnil generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, nameravajo v baltske države in Poljsko napotili štiri bataljone oziroma v vsako po do 1000 vojakov, pripravljenost za njihovo vodstvo pa so že izrazile ZDA, Velika Britanija in Nemčija, četrtega pa bo verjetno prevzela Kanada. Da bi se izognili kršitvi dogovorov z Rusijo o konvencionalnih vojaških silah severnoatlantskega zavezništva v omenjenih državah, ki so bile svoj čas članice Varšavskega pakta, Nato omenjenih bataljonov ne bo namestil za stalno, ampak bodo rotirali v okviru že dogovorjenih sil za hitro posredovanje, ki bodo imele v vzhodni Evropi skladišča z vojaško opremo in bodo po popolnitvi lahko nemudoma posredovale z okoli 40.000 vojaki.

Za baltske trditve o ogroženosti ni osnove, trdi Moskva

Stoltenberg ni povedal, kdaj naj bi omenjene štiri bataljone namestili, saj čakajo potrditev vrha Nata, iz pripravljenih dokumentov pa je mogoče sklepati, da bi se to lahko zgodilo že septembra. Nemški in danski vojaki so se na vojaških vajah v litovskih močvirjih in gozdovih pretekli teden na vajah že seznanjali s tamkajšnjim terenom, saj naj bi bil v tej državi nameščen bataljon pod nemškim vodstvom, medtem ko naj bi Britanci okrepili obrambo Estonije, ZDA Latvije, Kanada pa, če bo sodelovala, Poljske.

Tako baltske države kot Poljska so pozdravile priprave Nata za napotitev večnacionalnih sil, a hkrati ocenile, da so štirje bataljoni simbolično in ne stvarno sredstvo odvračanja potencialne ruske agresije. Še posebno opozarjajo na prizadevanja Moskve, da v svoji enklavi Kaliningrad, umeščeni med Litvo in Poljsko, razvije vojaške zmogljivosti za preprečitev Natove obrambe baltske trojice s pomočjo podmornic in raketnih sistemov.

Rusija vztraja, da za baltske in tudi poljske trditve o ogroženosti ni nobene osnove. Za predvideno napotitev večnacionalnih sil Nata na to območje pa trdi isto kot za sedanje najbolj široko zastavljene vojaške vaje z udeležbo Nata na Poljskem, namreč, da ne prispevajo k gradnji ozračja zaupanja in varnosti na celini. de