Tri leta in tri mesece zapora znaša kazen, ki jo je sodnica mariborskega okrožnega sodišča Andreja Lukeš izrekla 43-letnemu Romunu Gyuli Szabu. Ta je sedel na zatožno klop zaradi očitkov o povzročitvi prometne nesreče iz malomarnosti, v kateri so umrli trije policisti. Do osem let je grozilo romunskemu vozniku, ki pa je vidno prizadet priznal krivdo na predobravnavnem naroku in sprejel tudi kazen, ki jo je tožilka Ivanka Slana predlagala sodišču: tri leta in tri mesece zapora.

S tovornjakom v kombi

Dve leti je minilo minuli petek od ene največjih tragedij v policijskih vrstah. S kombijem je bilo sedem policistov iz Murske Sobote 10. junija 2014 namenjenih na Okrešelj, na spominsko slovesnost na tragedijo leta 1997, ko je med izobraževanjem v gori umrlo pet gorskih reševalcev. A murskosoboški policisti na cilj niso prišli. Okoli pol osmih zjutraj so se ustavili na odstavnem pasu avtoceste med Mariborom in Ljubljano v bližini viadukta Preloge. Opazili naj bi, da imajo odprta prtljažna vrata kombija. V stoječi kombi pa se je nato silovito zaletel tovornjak, ki je pripeljal po odstavnem pasu. Po trčenju je kombi odbilo v desno, z vozišča, kjer se je večkrat prevrnil, trčil v zaščitno kovinsko ograjo, tam pa obstal na desnem boku. Na kraju nesreče sta bila takoj mrtva dva policista, 46-letni Franc Šandor iz Gorišnice, oče štirih otrok, in 51-letni Silvan Matjašec iz Radencev, oče dveh otrok. Dva dni pozneje je v bolnišnici umrla še 49-letna Dragica Slavič, mati dveh otrok. Še eden od policistov je bil huje ranjen, trije lažje. Dva potnika so iz zverižene pločevine morali izrezati gasilci, druge naj bi bilo ob silovitem trčenju vrglo iz kombija.

Solze na obeh straneh

Včerajšnji predobravnavni narok je bil nabit s čustvi. V sodni dvorani sta bili tudi žena in hči pokojnega policista Matjašca, ki svoje bolečine nista mogli skriti. Ko je dobil besedo, je zajokal tudi obtoženi romunski tovornjakar. »Imel sem starše, imam tudi otroka. Vem, kaj pomeni izgubiti starše. Govorim iz vsega srca, ko povem, da obžalujem, kar se je zgodilo. Želim se opravičiti svojcem. Prosim jih, naj mi odpustijo, in upam, da mi enkrat bodo. Vse bi dal, da bi lahko zavrtel čas nazaj. Če bi lahko, bi naredil vse, da bi popravil, kar se je zgodilo,« je s komaj slišnim glasom med jokom sodnici Lukeševi razlagal Szabo. Solze so premagale tudi prevajalko, v sodni dvorani je sedela tudi žena obtoženega, ki so jo prav tako zalile solze.

Večkrat je Szabo ponovil, kako žal mu je. In večkrat prosil svojce, pa tudi svojo družino, za odpuščanje. Tožilka Ivanka Slana je po tistem, ko je Szabo priznal dejanje, predlagala tri leta in tri mesece zapora. Da je mogoče za očitano dejanje izreči do osem let zapora, je spomnila. A dodala, da je ob izreku kazni treba upoštevati tako težo kaznivega dejanja in posledice, torej tri mrtve, kot tudi iskreno priznanje in obžalovanje obtoženega. Ob zaporni kazni pa je predlagala tudi enoletno prepoved vožnje C-kategorije, čeprav velja ta ukrep samo za območje Slovenije. Josip Sever, odvetnik, ki je zagovarjal Szaba po uradni dolžnosti, je sodišče opomnil, da je njegov klient voznik tovornjaka že 16 let, da je v tem času prevozil bistveno več kot milijon kilometrov in da doslej v svoji evidenci nima niti prekrška, kaj šele kaznivega dejanja.

Sodnica Lukeševa je priznanje Romuna sprejela in mu izrekal kazen, kot jo je predlagalo tožilstvo.