Na Trgu Sarona v Tel Avivu, kjer so znane restavracije in butiki, je v sredo prišlo do terorističnega napada, najhujšega v Izraelu v zadnjih treh mesecih. V streljanju so umrli štirje Izraelci, deset pa jih je bilo ranjenih. Oba napadalca, ki sta bratranca z juga Zahodnega brega, so aretirali, eden je ranjen. Islamistični Hamas, ki nadzira Gazo, je pozdravil ta napad, ni pa zanj prevzel odgovornosti.

Premier Benjamin Netanjahu je kmalu po napadu z letališča, kamor je priletel iz Moskve, prišel na Trg Sarona, kjer ga je čakal novi izraelski obrambni minister Avigdor Lieberman. Zdaj je ta skrajni desničar in ruski Jud, znan po izjavi, da je treba problem Gaze rešiti po zgledu Hirošime, soočen s prvo večjo preizkušnjo. Predvsem bo moral izraelski vojski zastaviti vprašanje, kako je Palestincema brez dovoljenja uspelo priti z Zahodnega brega v Izrael in vse do Trga Sarona.

Kolektivno kaznovanje

Izraelska vojska je na jugu Zahodnega brega obkolila vas Jata, kjer sta bila napadalca doma. Minister za transport Jizrael Katz je predlagal izgon njunih družin v Gazo ali Sirijo. Pristojni izraelski urad, ki je pod obrambnim ministrstvom, torej pod Liebermanom, pa je že razveljavil 83.000 palestinskih dovoljenj za potovanje z Zahodnega brega in Gaze v Izrael. To pomeni, da Palestinci med svetim mesecem ramadan ne bodo mogli obiskati ne svojih sorodnikov (ki so pogosto državljani Izraela) ne jeruzalemske mošeje Al Aqsa, ki je tretji najsvetejši muslimanski kraj, takoj za Meko in Medino. Nekdanji vodja izraelskih vojaških obveščevalcev Šlomo Gazit je za dnevnik Le Monde dejal: »Ti ukrepi ne bodo v ničemer prispevali k večji varnosti. Ni pa jasno, kakšne bodo politične in psihološke posledice. Vlada hoče na vsak način kolektivno kaznovati Palestince, ki naj bi bili tako odgovorni za dejanje dveh oseb.«

Od oktobra lani je v spopadih umrlo 207 Palestincev in 32 Izraelcev. Število palestinskih napadov z noži pa se je od oktobra lani, ko jih je bilo 78, do marca letos zmanjšalo na 20. Palestinci, ki so večinoma kritični do predsednika Mahmuda Abasa in njegovega lepega sodelovanja na varnostnem področju z Netanjahujem, tudi v nasilju ne vidijo več rešitve. Po zadnji anketi na Zahodnem bregu napade z noži podpira samo še 36 odstotkov Palestincev.

Bojkot izraelskih izdelkov

Palestinski teroristični napadi so odgovor na izraelsko kolonizacijo Zahodnega brega. Menda si hočejo Izraelci prisvojiti kar 60 odstotkov tega palestinskega ozemlja. Tudi Lieberman živi v eni od kolonij na Zahodnem bregu, v katerih judovske družine tekmujejo s palestinskimi v številu otrok. Palestinci pa so zdaj v slabem položaju predvsem zato, ker jim nista naklonjena ne Hilary Clinton ne Donald Trump. Edino pravo upanje za Palestince so pozivi k bojkotu izraelskih izdelkov v zahodni Evropi, h kateremu je na primer pred nekaj tedni, ko je v Cannesu dobil zlato palmo, pozval britanski režiser Ken Loach. Nervozni odzivi izraelske vlade kažejo, da je to njena šibka točka. Na leto bi tako Izrael lahko izgubil več milijard evrov.