Med sto najvplivnejšimi ženskami na svetu je letos rekordnih devet Kitajk, kar jih uvršča na drugo mesto med devetindvajseterico držav, ki se lahko pohvalijo z vsaj eno predstavnico na lestvici revije Forbes. Na njej je nemška kanclerka Angela Merkel še vedno vplivnejša od ameriške predsedniške kandidatke Hillary Clinton ter Janet Yellen, ki ima v rokah ameriške zvezne rezerve, ki zasedata drugo in tretje mesto. Med prvo deseterico je kar sedem Američank, družbo pa jim delata še dve Evropejki, Francozinja Christine Lagarde, direktorica mednarodnega monetarnega sklada, na šestem mestu ter Španka Ana Patricia Botín na čelu bančne grupacije Santader.

Med najvplivnejšo stotnijo žensk na svetu, iz katere je letos Forbes izločil slavne iz sveta zabave – denimo Angelino Jolie in Taylor Swift, ker se je bolj osredotočil na politično in poslovno sfero ter filantropijo, je Američank še vedno več kot polovica, natančneje 51, svojo predstavnico pa ima tudi Hrvaška, zahvaljujoč predsednici Kolindi Grabar Kitarović, ki je uvrščena na 46. mesto. Nekaj mest pred njo sta pristali najvplivnejši Kitajki Lucy Peng (35) in Margaret Chan (38), prva izvršna direktorica spletnega komercialnega giganta Alibaba, druga pa generalna direktorica svetovne zdravstvene organizacije. Za vzpon Kitajk na Forbesovi lestvici pa je poskrbela tudi Peng Liyuan, ki je nanjo ni pripeljala uspešna pevska kariera, ampak vpliv na soproga Xi Jinpinga, kitajskega predsednika, in tudi širše.

Premiki v politiki

Svetovna statistika, ugotavlja Forbes, še vedno kaže na močno moško prevlado v politiki in gospodarstvu, saj ženske zasedajo le štiri odstotke najvišjih položajev v tako imenovanih S&P 500 (500 največjih družbah iz nabora ameriške bonitetne agencije Standard & Poor's) ter samo četrtino drugih vodilnih položajev. Premiki so bolj opazni v politiki, kjer se je v zadnjih desetih letih število žensk na čelu držav ali vlad podvojilo, sedmerica med njimi (poleg omenjene Hrvatice še Tsai Ing-wen s Tajvana, Aung Sun Suu Kyi iz Mjanmara, Škotinja Nicola Sturgeon, Litvanka Dalia Grybauskaitė, Nepalka Bidya Devi Bhandari in Ameenah Gurib-Fakim z Mauritiusa) pa so tudi novinke v Forbesovi stotniji, iz katere pa je izpadla začasno odstavljena brazilska predsednica Dilma Rousseff. V primerjavi z lani je na listi najvplivnejših žensk dvajset novih imen, med njimi je tudi najbogatejša samonikla milijarderka Nguyen Thi Phuong Thao, med drugim direktorica in 90-odstotna lastnica vietnamske nizkocenovne letalske družbe VietJet, ki poskuša z idejo o stevardesah v bikiniju na nekaterih letih svoje imetje v višini 8,3 milijarde dolarjev še znatno povečati.

Revija Forbes sicer sto ženskam, med katerimi je najstarejša devetdesetletna britanska kraljica Elizabeta, najmlajša pa 41-letna direktorica Yahooja Marissa Mayer, pripisuje vpliv na okoli 3,6 milijarde prebivalcev po svetu. de