David Cameron, ki ga tabor v prid odhodu iz EU imenuje »premier Bavbav«, je minuli konec tedna Britance spet strašil, tokrat z novim stroškom. Potem ko jim je že prej dejal, da bodo, če bodo odšli iz EU, zaslužili 4300 funtov manj na leto in da se bo vrednost nepremičnin znižala za osemnajst odstotkov, zdaj pravi, da utegnejo plačevati skoraj tisoč funtov več obresti na stanovanjska posojila. Te nove črne napovedi si ni izmislil sam, ampak jo vsebuje »analiza« finančnega ministrstva. Brexitski tabor trdi, da gre za potrditev obupa zagovornikov članstva. Njegov neuradni kolovodja, vse bolj odkrito evrofobični Boris Johson, je potem Cameronu pariral z novo pravljico. V soboto je na zborovanju v londonskem olimpijskem parku povsem resno dejal: »Ko se bomo osvobodili bruseljskih okovov, bomo lahko ustvarili stotine tisoč novih delovnih mest.«

Bo prej svetovna vojna ali recesija

Novost so soočenja vodilnih v kampanjah po televiziji Sky z znanim televizijskim »zasliševalcem« in pred publiko. Prvi je bil na vrsti Cameron. Ker je rojake strašil ne samo z ekonomskim šokom, ampak celo nemiri v Evropi, je povezovalec Camerona spravil v zadrego, publiko pa v smeh, ko ga je vprašal: »Torej, kaj bo prej, če zapustimo EU: tretja svetovna vojna ali huda recesija?« Najslabši trenutek za premierja pa je nastopil, ko mu je 22-letna študentka Soraya Bouazzaoui dejala, da je dozdajšnja referendumska kampanja popolna zmešnjava, v kateri ni slišala drugega kot strašenje brez dejstev. Postavila mu je konkretno vprašanje o Turčiji in mu po dolgem odgovoru zabrusila: »Sem študentka angleške literature in vem, kdaj nekdo veliko govori in ne pove nič, razumete? Oprostite, niste odgovorili na moje vprašanje.« Cameronova rdečica je bila še izrazitejša, a je vseeno Britance ponovno pozval, naj z glasovanjem za brexit ne zakockajo prihodnosti otrok in vnukov.

Pozitivnih argumentov sploh ni

Zagovorniki članstva v EU so sicer že pred časom razglasili zmago o prvi veliki temi kampanje, ekonomiji. Čeprav se je brexitski tabor potem osredotočil na strašenje volilcev s posledicami nenadzorovanega priseljevanja v Britanijo, je zdaj obnovil tudi prepir o ekonomskih posledicah. V odprtem pismu Cameronu in finančnemu ministru Osbornu so Johnson in tovarišija zapisali, da bi bilo nadaljevanje članstva nevarno za Britanijo, ker bi britansko ekonomijo vezalo na krizo evrskega območja. Otočane v pismu strašijo s sodelovanjem pri prihodnjih reševanjih ekonomij članic EU z orjaškimi vsotami. Tabor zagovornikov pa je prepričan, da je ta trditev neumnost in zavajanje Britancev.

Kampanja tako najbolj jezi vse tiste, ki po srcu niso ne evroentuziasti ne evrofobi in bi se radi odločili z glavo, pa v kampanji ni pozitivnih dejstev o eni ali drugi opciji, ampak so samo slaba.