Anton Donko je upravni odbor Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) včeraj obvestil, da bo zaradi zdravstvenih težav odstopil z mesta predsednika ZDUS. Čeprav v političnih strankah poudarjajo, da je ZDUS nevladna organizacija in da se v iskanje Donkovega naslednika ne bodo vpletali, pa nekateri naši sogovorniki temu ne verjamejo. Prepričani so, da se bo tudi na tej točki odvil oster spopad med DeSUS in SD za vpliv v zvezi in za glasove upokojencev. Ne morejo namreč spregledati, da ima ZDUS kar 220.000 članov, kar je dobra tretjina upokojenske populacije. Pa tudi, da je v SD v zadnjem času pogosto slišati kritike, da si DeSUS lasti upokojence, predstavnike Erjavčeve stranke pa vznemirja vse aktivnejše delovanje Foruma starejših SD.

Dovolj politike napačnih vsebin

Donko je postal predsednik ZDUS julija lani – nasledil je Matejo Kožuh Novak. Po naših informacijah naj bi si v DeSUS želeli, da se Kožuh-Novakova vrne na čelo zveze. Tudi zato, da njenega vodenja ne bi prevzel predsednik Foruma starejših SD Franc Hočevar. Ta je bil v preteklosti dolgoletni direktor Inštituta za rehabilitacijo invalidov Soča, nekaj let pa svetovalec takratnega predsednika republike Milana Kučana, ki se je tudi udeležil lanske ustanovne konference foruma seniorjev SD. Članica tega foruma Anka Tominšek je prepričana, da bi bil Hočevar dober predsednik ZDUS, saj da je »izjemno strokoven, sposoben, moder in preudaren človek«. A Hočevar nam je včeraj zatrdil, da za predsednika ZDUS ne bo kandidiral in da je od nas prvič slišal, da naj bi Donko zapustil to mesto. Po njegovem prepričanju bi bilo dobro, da bi vodenje zveze prevzel kdo, ki mu je blizu program Foruma starejših SD. Hočevar nam je še dejal, da mu »politika dol visi«. In dodal, da s tem misli na politiko napačnih vsebin, s katero prvak DeSUS Karl Erjavec na volitvah manipulira z ljudskimi množicami.

Tudi Mateja Kožuh Novak zavrača možnost, da bi se (ponovno) potegovala za vodenje ZDUS, čeprav jo po njenih besedah k temu mnogi nagovarjajo. »Dva mandata vodenja zveze sta bila dovolj. Stara sem 73 let in zavestno sem se odločila, da dam prostor mlajšim.« Čeprav nam je prvak SD Dejan Židan včeraj zagotovil, da se njegova stranka ne bo vpletala v iskanje Donkovega naslednika, pa Kožuh-Novakova pričakuje oster spopad med SD in DeSUS. »V ozadju je politika, ZDUS je za vsako stranko glavni zadetek, zato bi moralo vodstvo zveze to dobro izkoristiti,« pravi nekdanja predsednica zveze, ki je prepričana, da DeSUS svoje moči v ZDUS ni dobro izkoristil.

Novi predsednik predvidoma decembra

Anka Tominšek morebitni vrnitvi Kožuh-Novakove na čelo zveze nikakor ni naklonjena. »Ne more se vrniti, saj je ZDUS že vodila dva mandata.« Možnost tretjega mandata naj bi povsem izključil nov statut, ki ga bo v kratkem končala prav Tominškova. »Priti morajo novi, mlajši ljudje, ki bi lahko na čelu ZDUS ostali dva mandata. Izbrati bo treba načelno osebo, ki ne bo podpirala zgolj ene stranke. ZDUS je nevladna organizacija,« pravi Tominškova.

Kot mogočega kandidata za Donkovega naslednika nekateri naši sogovorniki omenjajo sedanjega podpredsednika ZDUS Janeza Sušnika. Ta nam je včeraj dejal, da ga nekateri v kandidaturo sicer prepričujejo, a sam o njej ne razmišlja. »Mesto predsednika je zelo naporno, delati moraš osem ur ali več na dan in to kot prostovoljec. Prepričan sem, da se bodo na razpis prijavili boljši kandidati od mene,« nam je dejal Sušnik.

Vendar pa ZDUS novega predsednika prav kmalu še ne bo dobil. Donko naj bi po besedah članice strokovnega sveta ZDUS Tominškove uradno odstopil konec junija na zboru članov, najvišjem organu zveze. Nato bodo posamezna društva, ki jih je več kot 500, predlagala svoje kandidate. Volitve predsednika bodo najverjetneje šele v decembru.