Alexander Gauland, podpredsednik desnopopulistične nemške stranke AfD, je vendarle izjavil, kar je tri dni zanikal. Ko se mu ni posrečilo niti, da bi novinarjema pripisal, da sta si izjavo gladko izmislila, niti, da sta precej prosto povzela, kar je bilo tako in tako dogovorjeno, da ne bosta, je Gauland včeraj priznal, da je rekel: »Kot nogometaša ga ljudje cenijo. Ne bi pa Boatenga hoteli imeti za soseda.«

»Čisti rasizem«

Nedoločni člen pred priimkom iz izjave v izvirniku izdaja, da je podpredsednik AfD pravzaprav mislil na vse boatenge, priseljence, begunce in druge »neavtohtone« prebivalce Nemčije, konkretnemu »nezaželenemu sosedu« Boatengu z veliko začetnico pa je ime Jérôme. Je v Berlinu rojeni sin nemške matere in ganskega očeta ter nepogrešljivi član nogometne obrambe Bayerna in nemške reprezentance.

Po Gaulandu se je zaradi omenjene izjave (v nedeljski izdaji časopisa Frankfurter Allgemeine Zeitung) usulo z vseh strani, začenši s kanclerko Angelo Merkel. Izjava da je nedostojna in žalostna, so sporočili iz kanclerkinega urada, medtem ko jo je pravosodni minister Heiko Maas označil za »čisti rasizem«. Boateng je bil kratek: »Lahko se samo nasmehnem, je pa žalostno, da je kaj takšnega dandanes mogoče slišati.«

Opravičilo za »vtis«

Predsednica AfD Frauke Petry, ki velja za bolj zmerno, sploh v primerjavi z Gaulandom, se je z objavo na družbenem omrežju problemu rasizma svojega podpredsednika spretno izognila tako, da se je omejila na nogometno plat: »Jêrome Boateng je izvrsten nogometaš in utemeljeno član nemške nacionalne vrste. Veselim se evropskega prvenstva«. Tudi ton neposredno na Boatenga naslovljene izjave razkriva, da Petryjeva v bistvu ne misli tolikanj drugače kot Gauland, saj se je opravičila zgolj za »vtis, ki je nastal«.

In kakor je Boateng za AfD nezaželeni sosed, je Mesut Özil, v Gelsenkirchnu turškim staršem rojeni nogometaš angleškega Arsenala, za Gaulandovo strankarsko kolegico Andreo Kersten, poslanko v saškem deželnem parlamentu, nezanesljivi domoljub. Kajti še pred nobeno reprezentančno tekmo Özil menda ni pel nacionalne himne, medtem ko je »svoje zasebno romanje v Meko objavil na družbenem omrežju« in s tem »propagiral religijo, ki ima kristjane in jude za drugorazredne ljudi«. or