S pomembno spremembo obtožnice se je včeraj nadaljevalo sojenje bratoma Elvirju in Elvisu Đogiću zaradi tragične smrti 27-letnega Matica Brajiča v gostišču na Logu pri Brezovici maja predlani. Tožilec Marko Godec jo je precej omilil, še posebej za Elvirja, ki je usodnega večera do smrti zabodel žrtev. Za 21-letnika, ki je bil na prvem sojenju obsojen na 15 let zapora, je zdaj predlagal varnostni ukrep obveznega zdravljenja v psihiatrični bolnišnici.

Naj spomnimo, da sta se usodnega 3. maja 2014 Elvir Đogić in Matic Brajič v lokalu najprej sprla, potem pa še stepla. Elvir je nato odšel domov, pograbil nož z 20-centimetrskim rezilom in se z bratom Elvisom odpeljal nazaj na Log. Počakala sta še na bratranca in dva prijatelja, nato pa so vstopili v lokal. Sledil je pretep, v katerem je Elvir Brajiča usodno zabodel v prsni koš, trebuh in pod lopatico. Kot že rečeno, je bil Elvir lani zaradi umora obsojen na 15 let, Elvis pa zaradi pomoči na 10 let. Toda višje sodišče je sodbo razveljavilo, predvsem zato, da bi bolj razčistili Elvirjevo duševno stanje pred zločinom in med njem.

Uboj v prekoračenem silobranu

V drugo sojenje so vključili še enega psihiatra, ki je ocenil, da Elvir v usodnem trenutku ni mogel imeti v oblasti svojega ravnanja, kar pomeni, da je bil neprišteven. Na to so vplivali nezdravljena hiperkinetična motnja, pretres možganov, ki ga je Elvir dobil v pretepu z Brajičem, ter zaužita alkohol in marihuana. Poleg tega ga je bilo tudi strah; v trenutku, ko je zabodel žrtev, je bil namreč pod njo. Godec po novem Elvirju tudi ne očita več umora, pač pa (milejši) uboj, ki ga je storil v prekoračenem silobranu: pred Brajičem se je branil, a prekomerno, saj je proti neoboroženemu uporabil nož.

Elvis Đogić, pri katerem prištevnost nikoli ni bila vprašljiva, pa je zdaj obtožen pomoči pri uboju. »Nikoli nisem pomagal pri nobenem uboju,« je spremembo včeraj komentiral 23-letni Elvis, Elvir pa dodal: »Moj brat mi ni pomagal, še sem nisem vedel, da bom komu vzel življenje. Brat je po krivem zaprt že dve leti.«

Senat, ki ga vodi sodnik Gorazd Fabjančič, se je na koncu odločil, da bo na naslednjo obravnavo 7. junija še enkrat povabil psihiatra dr. Gorazda V. Mrevljeta. Podrobneje ga bo povprašal o pogojih za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja v bolnišnici. Vprašanje je namreč, ali je zdravljenje sploh smiselno oziroma ali ima obtoženi duševne težave takšne narave, da je potrebno. In če je, ali naj ga zdravijo v bolnišnici ali zgolj ambulantno. mfr