Janez Zimmermann, nad katerega se je zgrnil plaz očitkov o slabo opravljenih operacijah in zavajanju pri diagnostiki krčnih žil, ne deluje le v sosednji Italiji. Po podatkih na spletni strani Term Dobrna je imel zdravnik, ki je leta 2007 že dobil javni opomin zdravniške zbornice, tam zadnji termin za preglede predvčerajšnjim.

Na koprski policijski upravi so nam včeraj potrdili, da kriminalisti že ugotavljajo elemente morebitnih kaznivih dejanj zoper človekovo zdravje pa tudi drugih, ki se preganjajo po uradni dolžnosti. Potem ko je Zimmermann po njihovih opozorilih operacije zgolj »preselil« v Italijo, nameravajo ukrepati tudi v zdravniški zbornici, ministrstvo za zdravje pa bo o dogajanju obvestilo italijanske oblasti.

Hude posledice

Pa bolniki, ki so ga obiskovali v Sloveniji? Termine pri zdravnikih, med katerimi je tudi Zimmermann, v Termah Dobrna namenjajo vsem, »ki bi želeli hitro opraviti kakovosten preventivni specialistični pregled, pridobiti drugo mnenje za že postavljeno diagnozo ali se posvetovati z zdravnikom specialistom glede načrta zdravljenja ugotovljene bolezni«. Svojih izkušenj z Zimmermannom včeraj niso komentirali. Prav tako še niso odgovorili na naše vprašanje, ali bodo njegovim pacientom ponudili dodatne preglede, s katerimi bi lahko preverili pravilnost zdravnikove diagnoze in načrtov zdravljenja.

Medtem ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc opozarja na (ne)odgovornost Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer so za Zimmermannove storitve v Italiji doslej prispevali skoraj 400.000 evrov, na ZZZS pa na »grehe« ministrstva. Na ZZZS bi plačali več operacij krčnih žil v Sloveniji, na katere bolniki po zadnjih podatkih v povprečju čakajo 490 dni, pa se na ministrstvu za zdravje s tem niso strinjali. Trdijo tudi, da kljub dvomom o kakovosti in varnosti operacij v Italiji ne morejo ukrepati. »Ne plačujemo Zimmermannu, ampak pacientom, ki z računom pridejo po povračilo. Če bi šlo za slovenskega izvajalca s koncesijo, bi takoj prekinili pogodbo z njim,« je dejal v. d. generalnega direktorja ZZZS Samo Fakin. Dodal je, da omenjeni zdravnik, ki so mu leta 2015 dovoljenje za delo v letu 2015 izdali pristojni italijanski organi, tudi v času opravljanja operacij v Sloveniji nikoli ni imel pogodbe z ZZZS. Deloval je namreč kot zasebnik brez koncesije. Dogajanje za zdaj obravnavajo kot sum goljufije, razmišljajo pa tudi o ovadbi kriminalistom.

Eden od bolnikov izgubil nogo

Televizija Slovenija je včeraj poročala, da Zimmermann v Trstu operira tudi bolnike, ki posega v resnici ne potrebujejo. Poleg tega po njihovem poročanju operira v neprimernih prostorih, posledice njegovih prijemov pa morajo odpravljati v slovenskih bolnišnicah. Več jih je kljub temu utrpelo nepopravljive posledice, so navajali, eden od bolnikov pa je celo izgubil nogo. Bolnikom naj bi Zimmermann zatrjeval, da so operacije nujne, ob tem naj bi jih tudi finančno izsiljeval. Tudi za denar, ki ga kot povračilo za stroške čezmejnega zdravljenja bolniki prejmejo od ZZZS. Janez Zimmermann je očitke in dvome o svoji strokovnosti ostro zavrnil.

Kdo bi lahko storil več?

Kolar-Celarčeva napoveduje, da bo zdravstvena blagajna v prihodnje dobila nova pooblastila za preverjanje kakovosti dela izvajalcev čez mejo. Meni pa, da bi se lahko že zdaj bolj potrudili in preverili, ali o njihovi kakovosti pričajo kakšni certifikati in mednarodne akreditacije. Z informacijami, da so se na ministrstvu pred časom že ukvarjali s spornimi Zimmermannovimi praksami, ni seznanjena. Je pa njegove nekdanje paciente kot kirurginja pred časom že zdravila Sandra Tušar, ki je danes državna sekretarka na ministrstvu za zdravje. Sumov neustreznega zdravljenja takrat ni prijavila, je priznala, je pa obvestila skupino zdravnikov, ki se ukvarjajo z operacijami krčnih žil. Danes obžaluje, da se ni odločila za prijavo: »Nisem si predstavljala, da bodo reči šle tako daleč.« Zimmermannovim bolnikom, ki še niso bili operirani, svetuje, naj v kateri od slovenskih bolnišnic preverijo, ali operacijo res potrebujejo.

Na zdravniški zbornici so pojasnili, da so doslej obravnavali štiri primere domnevno nestrokovnega ravnanja dr. Zimmermanna. V tistem času je delal brez ustreznega dovoljenja, licence in specializacije, z neustrezno opremo in pomanjkljivo dokumentacijo o bolnikih. Leta 2007 so mu tako izrekli javni opomin. Do tedaj je imel licenco splošnega zdravnika, leta 2008 je pridobil še licenco splošne kirurgije. Doslej jo je enkrat že uspešno podaljšal do leta 2022. Lani je nameraval njihov Odbor za strokovna medicinska vprašanja opraviti redni strokovni nadzor nad Zimmermannovim delom, vendar so od podjetja Maksimed, kjer je prej delal, dobili obvestilo, da ga ni več pri njih. Zdravnik tudi ni odgovoril na prošnjo, da jim posreduje podatke o novem delovišču. Obvestil jih je le, da dela v tujini. Predsednik zbornice prim. Andrej Možina je včeraj napovedal, da bodo verjetno ponovno uvedli strokovni nadzor nad delom Zimmermanna.

Zdravnik in pravnik svetovalec sindikata Fides Bojan Popovič ob tem opozarja, da ne smemo spregledati okoliščin morebitnih operacij zdravih bolnikov. Kot je spomnil, lahko o potrebah po operaciji danes odloča isti zdravnik, ki ima od njih finančno korist. Ta problem poznajo tudi v drugih državah, je spomnil, a se je stihiji pri presojanju potreb bolnikov mogoče upreti. Med nadzornimi mehanizmi je na primer letna omejitev števila posegov, ki jih smejo izvajalci zaračunati zavarovalnici.