Zatožna klop, na katero bi včeraj morala sesti nekdanja direktorica javnega stanovanjskega sklada in trenutna direktorica ljubljanske mestne uprave Jožka Hegler ter nekdanji direktor družbe S.P.C. Andrej Oblak, je bila prazna. Ker se obtoženca predobravnavnega naroka nista udeležila, sta se pa pritožila na obtožnico, je sodnik Srečko Škerbec štel, da oba krivdo zanikata.

Heglerjeva in Oblak sta se v kazenskem postopku znašla zaradi svetovalne in posredniške pogodbe. Heglerjeva je leta 2006 kot direktorica javnega stanovanjskega sklada sklenila pogodbo z družbo Sebua iz Liechtensteina, ki naj bi posredovala pri družbi S.P.C. (pozneje se je družba preimenovala v Vegrad AM) glede prodaje 300 stanovanj v Celovških dvorih. Policisti Nacionalnega preiskovalnega urada, ki so Heglerjevo in Oblaka ovadili leta 2013, sumijo, da je Heglerjeva že takrat vedela, da pogodbeno dogovorjene storitve s Sebuo ne bodo nikoli opravljene, saj se je o nakupu stanovanj že pred tem pogovarjala neposredno z družbo S.P.C., ki jo je vodil Oblak.

Heglerjeva je v preteklosti sicer povedala, da je bil ravno Oblak tisti, ki je predlagal, naj bo pri tem poslu posrednik Sebua, kar pa je Oblak odločno zanikal. A besedam Heglerjeve očitno verjame tudi tožilstvo, saj Oblaku očita napeljevanje k storitvi kaznivega dejanja. Dodatno razsežnost temu poslu pa daje podatek, ki so ga po naših informacijah organi pregona odkrili pri preiskovanju poslov med Skupino Hypo Alpe Adria Bank Slovenija, Vegradom in podjetji v Liechtensteinu. Dejanski lastnik Sebue v času sklenitve sporne pogodbe naj bi bil namreč Oblakov oče Miro.

Heglerjeva naj bi s sklenitvijo pogodbe s Sebuo zlorabila takratni položaj direktorice sklada in slednjega oškodovala za 650.000 evrov, kolikor je znašala pogodbena vrednost. Toda Heglerjeva se bo očitno zagovarjala, da sklada in občine ni oškodovala, saj je kot dokaz med drugim priložila mnenje cenilca nepremičnin Dejana Žlajpaha, ki naj bi dokazalo, da so bile pogodbene cene pri nakupu stanovanj v Celovških dvorih nižje od pričakovanih cen na trgu.

Spomnimo, sklad je za stanovanja v Celovških dvorih odštel 1350 evrov za kvadratni meter. Zagovornik Heglerjeve bo poskusil dokazati, da je kot direktorica ravnala povsem gospodarno in da torej ni oškodovala sklada, posledično pa tudi ni storila kaznivega dejanja. Oblakova obramba pa se je dokazovanja nedolžnosti svoje stranke lotila nekoliko drugače, in sicer med drugim zahteva, da sodišče določene dokaze izloči iz sodnega spisa, ker naj bi bili pridobljeni nezakonito.