Letos poleti se družbi Seam izteče pogodba o najemu gostinskega vrta na elitni lokaciji na Prešernovem trgu. Mestna občina je že objavila javni razpis, s katerim išče najemnika, ki bo gostinski lokal lahko najel za štiri leta, za vsako leto najema pa bo moral odšteti po 120.000 evrov občinske takse. Rok za oddajo ponudb se izteče danes opolnoči, jutri pa bo sledilo javno odpiranje ponudb.

Občina je v preteklosti z oddajo tega prostora zaslužila veliko več, saj je najemnika izbrala na podlagi javne dražbe. Na dražbah leta 2007 in 2012 je v žep najgloblje segla družba Seam, ki je na prvem razpisu ponudila letno najemnino v višini 200.000 evrov, na drugem pa najemnino v višini 182.500 evrov. Letos pa občina med potencialnimi najemniki ne bo izbirala na podlagi ponujene cene, ker je mestni svet konec lanskega leta sprejel odlok o posebni rabi javnih površin v Mestni občini Ljubljana, ki za uporabo tega gostinskega lokala predpisuje letno takso 120.000 evrov.

In kako bo posebna občinska komisija na koncu izbrala najboljšega ponudnika? Vse prispele ponudbe bo ocenila na podlagi štirih kriterijev. Komisija bo točkovala, koliko časa se posamezen ponudnik ukvarja z gostinsko dejavnostjo, koliko redno zaposlenih ima družba, kako kakovosten kulturni program predlaga in ali je občinski inšpektorat proti ponudnikom v zadnjih dveh letih pravnomočno ukrepal zaradi kršitev občinskih odlokov. Zmagal bo torej tisti ponudnik, ki bo nabral največ točk. Če bosta dva ponudnika imela isto število točk, bo zmagal tisti, ki dalj časa opravlja gostinsko dejavnost, če bosta ponudnika tudi pri tem kriteriju izenačena, bo komisija prednost dala tistemu, ki ima več redno zaposlenih.

Pri družbi Seam, ki je v lasti Darje Hajdarpašić, smo želeli preveriti, ali jih zanima nadaljnji najem lokala na Prešernovem trgu, vendar odgovora včeraj nismo prejeli. Velja pa spomniti, da je Seam občino v preteklosti tožil zaradi nezmožnosti uporabe prostora ob osrednjem delu Tromostovja, ker mu je občinska inšpekcija odredila odstranitev sladoledne vitrine s tega prostora, saj da ni bil predmet pogodbe z občino.

Seam se je zaradi ravnanja inšpekcije obrnil na sodišče, ki pa je ugotovilo, da bi družba dejansko smela uporabljati sporni prostor, saj je tako določala razpisna dokumentacija iz leta 2007. Seam je od občine sprva terjal odškodnino v višini 1,08 milijona evrov, na koncu pa je sprejel 350.000 evrov odškodnine. Občini te vsote ni bilo treba plačati, saj Seam zaradi nerazrešene tožbe občini kar dve leti ni plačeval najemnine za lokal na Prešernovem trgu. Dolgove so zato medsebojno pobotali, Seam pa je občini naknadno plačal še razliko med neplačanimi najemninami in odškodnino v višini 95.000 evrov.