Dobra dva meseca po zaprtju balkanske migracijske poti so grške oblasti začele zapirati najvidnejši ostanek velikega migracijskega vala, ki se je do sredine marca s turških obal usmerjal proti Evropi. Grški policisti so ob zori začeli prazniti begunsko taborišče Idomeni ob grško-makedonski meji, kjer je vse od zaprtja balkanske poti vztrajalo še okoli 10.000 migrantov in upalo na morebitno vnovično odprtje meje. Vendar je meja za migrante, če niso poskušali v Makedonijo nezakonito vstopiti na lastno pest ali s pomočjo tihotapcev, ostala nepredušno zaprta.

Do začetka praznjenja begunskega taborišča ni prišlo čez noč. Grška vlada je odločitev sprejela že v nedeljo. Migrante v Idomeniju – večina jih je bila Sircev, Iračanov in Afganistancev – so z obvestili pripravljali na skorajšnjo izpraznitev taborišča. Tako se jih je okoli 2500 v minulem tednu odločilo zapustiti taborišče, kjer so živeli v nehumanih razmerah. V taborišču so se širile bolezni, ženske so bile prisiljene zaslužek zaradi porabljenega denarja iskati s prostitucijo, razširila se je trgovina z drogami.

Begunce, ki so se odločili zapustiti šotorišče pred mejo, so prepeljali v nastanitvene centre v okolici Soluna, kjer je trenutno prostora za 6500 migrantov. Po ocenah grških oblasti so življenjske razmere v teh centrih precej boljše kot v Idomeniju. Toda v mednarodni nevladni organizaciji Save the Children so tudi nad temi nastanitvenimi zmogljivostmi zaskrbljeni, saj primanjkuje kopalnic in postelj.

Izpraznitev taborišča naj bi trajala nekaj dni

Včerajšnji začetek praznjenja taborišča so nadzorovale specialne enote policije. Kar 700 policistov in policijski helikopter, ki je krožil nad taboriščem, so skrbeli, da se migranti ne bi upirali izpraznitvi taborišča. Na sedežu Visokega komisariata za begunce ZN (UNHCR) so grške oblasti ob začetku evakuacije pozvali, naj policija ne uporablja sile. »Pomembno je, da so organizirani premiki prostovoljni in nediskriminatorni in so ljudje dobro obveščeni o svojih možnostih,« je dejal Adrian Edwards, tiskovni predstavnik UNHCR.

»Evakuacija poteka normalno, brez težav. Tisti, ki bodo pospravili svoje imetje, bodo odšli. Želimo namreč, da se ta zadeva konča,« je za tiskovno agencijo Reuters povedal Jorgos Kiricis, tiskovni predstavnik grške vlade. Prvi dan izpraznitve je potekal mirno, migrantov iz šotorov niso vlekli nasilno. Smeli so pospraviti svoje imetje in vstopiti na avtobuse. Izpraznitev taborišča v Idomeniju naj bi sicer trajala nekaj dni. Hkrati je policija začela umikati tudi migrante, ki so že tedne blokirali železniško progo za tovorni promet, zaradi česar je morala Grčija ves tovor po železniških tirih preusmeriti čez Bolgarijo.

Grške oblasti si želijo taborišča povsem izprazniti do konca tedna, a hkrati dopuščajo možnost, da bi se evakuacija za kakšen dan zavlekla. Vsaj 1100 jih je včeraj že zapustilo Idomeni, med njimi je bilo največ družin z otroki. Izpraznjene šotore so že odstranjevali z gradbenimi stroji.

Opozorila nevladnih organizacij

Ob beguncih so morali taborišče zapustiti tudi številni aktivisti neformalnih skupin pomoči za migrante. Policija je namreč ocenila, da nekateri izmed njih poskušajo migrante spodbujati k nezakonitim prehodom meje. Večina največjih nevladnih organizacij, ki so v minulih mesecih pomagale beguncem, je smela v taborišču ohraniti del svojega osebja. Včeraj so opozarjali, da begunci, ki so minula dva meseca preživeli v taborišču, zdaj vnovič odhajajo negotovi prihodnosti naproti. Kritizirali so povsem pomanjkanje informacij zanje, kaj se bo z njimi zgodilo na novih lokacijah. Prav tako so oblasti pozivali, naj zagotovijo, da bodo pri premestitvah družine ostale združene in bodo premeščene v primerne nastanitvene centre.

Številni so sicer še naprej nameravali vztrajati v Idomeniju in pot proti zahodni Evropi nadaljevati s pomočjo tihotapcev.