Šesti blok termoelektrarne Šoštanj se je v nedeljo zvečer ustavil, ker je nekdo prerezal električne vodnike meritev za temperaturo in vibracije. Neuradno smo izvedeli, da naj bi nekdo kable najverjetneje preščipnil kar s kleščami, in to v spodnjih prostorih novega objekta, natančneje v strojnici, saj so le tam tovrstne merilne naprave. V TEŠ sumijo, da je to naredil nekdo od zaposlenih.

Dogodek odpira vrsto vprašanj o varnosti naših elektroenergetskih objektov, saj si je nemogoče predstavljati, da lahko nekdo mirno vkoraka v strojnico in preščipne električni kabel ter povzroči ustavitev bloka šest, ki še vedno poskusno obratuje. A kaže, da se je v termoelektrarni zgodilo prav to. Kdo je to storil, celjski policisti še ugotavljajo, neuradno pa smo izvedeli, da storilca najverjetneje ne bo težko izslediti, saj naj bi bil objekt varovan z varnostnimi kamerami in bo treba le pregledati posnetke. Dejstvo je tudi, da v nedeljo zvečer v TEŠ zagotovo ni bilo vseh 380 zaposlenih, ampak le peščica, po naših informacijah kvečjemu kakšnih 35, morda 40 ljudi. Kot je povedala Milena Trbulin, tiskovna predstavnica celjske policijske uprave, so si kriminalisti ogledali kraj, kjer se je poškodovala tehnološka oprema, preiskava pa včeraj še ni bila končana. Za zdaj neznanega storilca sumijo storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari.

V TEŠ brez pogodbe o varovanju?

Ob tem je skrb vzbujajoče, da naj bi direktor Arman Koritnik po naših informacijah pred kratkim odpovedal pogodbo o varovanju družbi HTZ, ki je hčerinska družba Premogovnika. Kaže, da je varovanje nameraval obdržati kar za domačimi zidovi, saj naj bi bili nekateri zaposleni, ki so v preteklih dneh prejeli nove pogodbe o zaposlitvi, prerazporejeni na delovna mesta varnostnikov. »To pa je tako, kot če bi dali lisici varovati kurnik,« je zlobno pripomnil eden od zaposlenih. Ali to drži, smo poskušali preveriti tudi pri upravi TEŠ, vendar na naša vprašanja niso odgovorili.

»V določene vitalne dele TEŠ imajo seveda dostop samo pooblaščeni zaposleni. V elektrarni sicer že poteka celovita prenova varnostnega sistema, ki bo politiko na tem področju še zaostrila,« je na naše vprašanje, kdo ima dostop do vitalnih delov stavb, odgovorila Petja Rijavec, vodja službe za korporativno komuniciranje skupine HSE.

»Direktor ni človek kompromisov«

»Kar se je zgodilo, ni nič čudnega. Saj sami veste, kaj se dogaja zadnje tedne. Direktor TEŠ Arman Koritnik uporablja metode, ki spominjajo na neke druge čase. Ni človek kompromisov, z njim se ne da pogovarjati, ne spoštuje socialnega dialoga, z njim se ni mogoče pogajati. Zaposleni smo zaradi tega zelo razočarani in miru pri nas ne bo več,« je novico o tem, da se je blok šest v nedeljo zvečer samodejno ustavil, komentiral eden od zaposlenih v šoštanjski termoelektrarni.

Kot smo izvedeli že zjutraj, kasneje pa so to potrdili tako na policiji kot tudi v TEŠ in družbi HSE, se je blok šest samodejno ustavil zaradi prekinitve delovanja črpalke kondenzata, kar je sistem zaznal kot napako. »Ugotovljeno je bilo, da so bili prerezani električni vodniki meritev za temperaturo in vibracije. Zato smo izvedli začasno sanacijo električnih vodnikov meritev vibracij in temperature na predčrpalki kondenzatne črpalke,« je pojasnila Petja Rijavec. Za potrebe zagotavljanja elektrike so v TEŠ ponovno zagnali blok štiri, za potrebe pokrivanja toplotnih potreb v Šaleški dolini pa je obratovala ena plinska enota.

Pred menzo je bilo zelo bučno

Zanimivo je, da je direktor Koritnik še med aprilsko splošno stavko v elektroenergetiki zagotavljal, da bo naredil vse, da ne bo vdora v srce bloka šest in izpada energije. Zato se je celo zaklenil v komandno sobo. Dejal je, da je za poslovanje TEŠ odgovoren le on, zato bo preprečil vsakršno škodo, ki bi lahko nastala, če bi kdo nepooblaščen poskušal poseči v delovanje bloka šest. Zagotovil je, da je poleg dodatnega fizičnega varovanja dal izdelati posebne identifikacijske kartice, s katerimi lahko v komandno sobo vstopajo le pooblaščeni in ne več kdor koli, ki tam nima kaj početi. A kaže, da mu je nekdo zdaj pokazal, da to ne zadošča.

Izvedeli smo še, da so se zaposleni včeraj postavili po robu s tem, da so mu, ko je odšel na malico, naredili pred menzo TEŠ koridor ter v precej bučnem in napetem uporu vztrajali dve uri. Koritnik je namreč nedavno, kljub nasprotovanju delavcev, menzo dal v najem Gorenje Gostinstvu.

Ob tem pa Koritnik ne želi odstopiti od programa presežnih delavcev. Potem ko je 172 zaposlenim že vročil nove pogodbe o zaposlitvi in jih prerazporedil na primerna, a povečini slabše plačana delovna mesta, je v TEŠ še 92 presežnih delavcev. Od teh jih je v petek 30 že prejelo odpoved stare pogodbe s ponudbo nove za neustrezno delo, z minimalno plačo 836 evrov bruto. Če to pogodbo podpišejo, ostanejo v službi, vendar z minimalno plačo in so upravičeni do sorazmernega dela odpravnine, če pa nove pogodbe ne bodo podpisali, bodo ostali brez službe, a jim pripada celotna odpravnina po trenutno veljavni kolektivni pogodbi. Še 62 presežnim delavcem naj bi nove pogodbe za neustrezna delovna mesta, z minimalno plačo, uprava razdelila v prihodnjih dneh. Zato ne izključujejo ponovne stavke.