Ravno minuli konec tedna so na Obali, v idilični istrski vasici Padna, že petič priredili praznik oljčnega olja in bledeža, kakor tam pravijo blitvi. Ta ima v Padni prav posebno mesto, saj resnična zgodba govori, da so pred skoraj 130 leti od prodaje blitve zbrali toliko denarja, da je zadostovalo za nov vaški zvonik. V Padni so lahko sladokusci med številnimi zanimivimi in na prvi pogled celo nenavadnimi, a slastnimi jedmi pokusili mulce, kakor pravijo krvavicam, ki poleg riža in krvi vsebujejo tudi blitvo, sipe z blitvo in polento, blitvo v jajčni omleti in še vrsto drugih dobrot. Predstavili so tudi avtohtone sorte oljčnega olja in jedi iz kakovostnih lokalno pridelanih sestavin, v ospredju pa je bila istrska kmečka tržnica oljčnega olja in domačih izdelkov, med katerimi so kraljevale kulinarične mojstrovine iz – kajpak – bledeža. Blitvo lahko pripravimo na različne načine, mlado zabelimo z dobrim oljčnim oljem in balzamičnim kisom ter morsko soljo, kar je odlična sveža solata, v drugi skrajnosti pa jo za krepkejšo jed zabelimo z drobtinami na maslu, posujemo s sirom in gratiniramo. Zanimivo je, da lahko blitvo okusno pripravimo tudi na sladek način. Denimo v slastni piti iz krhkega testa, ki jo nadevamo z nadevom iz narezane blitve, jajc, sladkorja, oljčnega olja, pinjol in v konjaku namočenih rozin, vse skupaj pa pokrijemo s tenkimi rezinami mladega krompirja in spečemo v pečici. Blitvo najpogosteje srečamo v ribjih restavracijah, saj je kuhana in začinjena s česnom v kombinaciji s kuhanim krompirjem najbolj standardna priloga, tako rekoč železni repertoar ob vsaki morski ribji pojedini. Poleg tega lahko blitvo uporabimo na najrazličnejše načine – denimo kot enakovreden nadomestek špinače, z njo lahko nadevamo okusno pito (poleg omenjene sladke tudi slane različice), skupaj s skuto jo lahko zavijemo v zelenjavni zavitek, v eni od balkanskih različic imenovan zeljanica, pri nas pa najpogosteje dostopen pod imenom špinačni burek. Lahko jo narežemo in jedem dodamo surovo ali pa jo popražimo na čebuli ter dodamo denimo riž in po želji še malo smetane, iz česar nastane okusna rižota. Lahko pa jo le skuhamo, zabelimo z oljčnim oljem in soljo ter ji primešamo sesekljane črne oljke, dobro se ujame tudi s šparglji. Tudi pri blitvi pa velja tista, da ni cvetja brez trnja – v njenih steblih se namreč podobno kot pri špinači kopiči oksalna kislina, zato jih je priporočljivo odstraniti, zlasti kadar blitva ni več povsem mlada. Oksalna kislina namreč pri presnovi veže nase kalcij in če ga je v zaužitih živilih premalo, ga pobere iz organizma, torej iz naših kosti, zato je blitvo dobro kombinirati z živili, bogatimi s kalcijem, na primer s siri, kislo smetano…

Slastna kombinacija blitve in sira vam bo uspela tudi po naslednjem receptu.

Blitvin zavitek z orehi in sirom

Potrebujemo: 500 g razvaljanega zamrznjenega listnatega testa, 800 g blitve (ali mlade špinače, obnesejo se tudi listi rdeče pese, mlade koprive…), 3 mlade čebule, 100 g orehovih jedrc, 175 g sira feta, 3 žlice oljčnega olja, 60 g masla, 1 žlico mleka, 1 sveže jajce, 1 rumenjak, morsko sol, sveže zmlet črni poper, 1 žličko mlete sladke rdeče paprike. Za premaz še 3 žlice oljčnega olja, 70 g masla, 4 žlice mleka, 1 jajce. Poleg tega še 20 g masla za pomaščenje pekača, moko za delovno površino.

Priprava: Delno razvaljane plošče listnatega testa zložimo drugo poleg druge in jih odtajamo pri sobni temperaturi. Če delno razvaljanega listnatega testa ni na razpolago, ga nekoliko razvaljamo sami, namesto listnatega pa lahko uporabimo tudi vlečeno testo. Blitvo očistimo, operemo in grobo sesekljamo. Čebulo očistimo, operemo in zrežemo na tanka kolesca. Orehe grobo sesekljamo, sir nadrobimo. V ponvi segrejemo tri žlice olja in 60 gramov masla. Na maščobo stresemo narezano čebulo in sesekljane orehe, vse skupaj pa med mešanjem pražimo tri minute. Praženi čebuli in orehom dodamo blitvo, pokrijemo in dušimo dve minuti. Odstavimo in ohladimo. Ohlajeni blitvi primešamo nadrobljen sir, žlico mleka in 1 jajce. Mešanico začinimo s soljo, sveže zmletim poprom in mleto papriko. Preostalo maslo stopimo in zmešamo s štirimi žlicami mleka, preostalim oljem in jajcem. Z mešanico premažemo nekoliko razvaljane plošče testa (ali liste vlečenega testa, če se odločimo za to različico), ki jih položimo eno na drugo. Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Pekač namažemo z maslom. Listnato testo na pomokani delovni površini razvaljamo v pravokotnik približno 30 krat 40 centimetrov. Mešanico blitve enakomerno porazdelimo po testu, potem pa testo zvijemo, rob previdno zatisnemo in položimo v pekač. Rumenjak zmešamo s preostalim mlekom in z mešanico premažemo zavitek. Pekač za 35 minut potisnemo na srednje vodilo v segreti pečici, da se zavitek zlato rjavo zapeče. Pečenega narežemo in ponudimo z jogurtom ali kislim mlekom kot samostojno jed.