Odvetnik Danijel Planinšec je prepričan, da je že v prvem spisu dovolj dokazov, da njegov varovanec Robert Časar nikoli ni prejel nobene podkupnine za parcele v Orleški gmajni pri Sežani, kjer je Luka Koper pod vodstvom Roberta Časarja načrtovala zaledne površine.

»Sicer moramo počakati do odločitve sodišča, a verjamem, da bo Časar oproščen,« je prepričan odvetnik Planinšec. Tožilka Barbara Milič Rožman pa tudi v ponovljenem sojenju vztraja, da je do neupravičenega dajanja in prejemanja daril in napeljevanja k temu dejanju dejansko prišlo. Zato bo vztrajala pri istih kaznih – leto in osem mesecev zapora tako za Časarja kot tudi za nekdanjega poslanca SNS Srečka Prijatelja.

Zaradi razveljavitve sodbe bodo sojenje v tem delu ponovili

»Časar in Prijatelj sta pridobila nedovoljene nagrade v obsegu, kot se je ugotavljalo že v prvem sojenju. Torej 86.000 evrov in 245.000 evrov,« vztraja tožilka. Ker je vrhovno sodišče v tem delu razveljavilo pravnomočno sodbo, ki je Časarja sicer zaradi zlorabe položaja spravila za zapahe, je napovedala modifikacijo obtožnice. Do razveljavitve je prišlo, ker naj bi bil opis kaznivega dejanja tako po odločbi višjega sodišča kot v nekem delu tudi po obtožbi v nasprotju s samim seboj. »Prav zato je sojenje v tem delu treba ponoviti ter opis prilagoditi ugotovitvam vrhovnega sodišča,« je pojasnila tožilka. Časar se zato včeraj ni zagovarjal, Prijatelj pa je zavrnil vsakršno krivdo.

Spomnimo, da so bili Časar, Prijatelj in poslovnež Marjan Mikuž zaradi poslov v Orleški gmajni obsojeni na zaporne kazni, vrhovno sodišče pa je sodbo razveljavilo v delu, ki se je nanašal na podkupovanje. Po obtožbi naj bi Prijatelj Časarja in Marjana Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb za nakup nepremičnin, v katerih je bila kupec Luka Koper, posrednik pri prodaji pa Mikuževo podjetje Premik net, ki je bilo deležno štiriodstotne provizije. Pri tem naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja.