Odločanje o zapisu pravice do pitne vode v ustavo se bo nadaljevalo 25. maja. Takrat bo parlamentarna ustavna komisija, ki jo sestavlja enajst koalicijskih in sedem opozicijskih poslancev ter predstavnik italijanske in madžarske narodne skupnosti, nadaljevala sejo, ki jo je julija lani prekinila, da bi posebej za to imenovana skupina pravnikov lahko v miru pretehtala in spisala svoje mnenje o predlagani spremembi ustave. Kot smo že poročali, so pravniki dr. Franc Grad, dr. Rajko Knez, dr. Marko Kambič, dr. Janez Pogorelec, Martin Ivan Rahten, Maja Štefančič in dr. Lojze Ude zapis pravice do pitne vode v ustavo marca letos podprli, saj gre po njihovem mnenju za dobrodošlo dodatno varovalko pred napadalnim mednarodnim kapitalom, od katerega lahko pričakujemo nove pritiske v zvezi z liberalizacijo oskrbe z vodo in prepustitvijo te zdaj pretežno javne službe zakonom trga.

Po ustavni komisiji še parlament

Če bosta vsaj dve tretjini navzočih članov ustavne komisije čez dober teden dni enakega mnenja, bo morala komisija z dvotretjinsko večino navzočih poslancev sprejeti še svoje lastno stališče do predloga in vse skupaj nato posredovati državnemu zboru. Ta bo imel o začetku postopka za spremembo ustave zadnjo besedo. Če ga bo dvotretjinska večina navzočih poslancev podprla, bo sledilo oblikovanje konkretnega besedila novega člena ustave, ki ga bosta – spet z dvotretjinsko večino, a tokrat vseh članov – potrjevala najprej ustavna komisija in nazadnje še državni zbor.

Da bi zapis pravice do pitne vode v ustavo zavrnili in postopek najmanj do konca tega mandata zapečatili člani ustavne komisije ali državnega zbora, je malo verjetno. Razen opozicijske SDS, ki se še ni opredelila, so vse parlamentarne stranke že podprle predlog, ki ga je aprila lani v državni zbor vložila skupina 26 poslancev s prvopodpisano Alenko Bratušek na čelu.

Pred jesenjo sprememb najverjetneje ne bo

Bo pa težko uresničiti napoved predsednika državnega zbora Milana Brgleza, da bi lahko pitno vodo kot javno dobro v ustavi izrecno zaščitili še pred julijskimi parlamentarnimi počitnicami. Veliko bolj verjetno je, da bo postopek zaključen jeseni.

Tako kaže tudi zaradi dilem, ki so se že odprle ob besedilu novega člena ustave, kot ga je v svojem mnenju predlagala skupina pravnikov. Naj spomnimo, prodekanka in predstojnica katedre za mednarodno pravo na ljubljanski pravni fakulteti dr. Vasilka Sancin je na okrogli mizi Inštituta za vode pretekli mesec med drugim opozorila na problematičnost določila, da vodni viri, ki služijo oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev, niso tržno blago. »S sklepanjem a contrario to pomeni, da so vsi preostali vodni viri tržno blago,« je opozorila.