Tihotapljenje in preprodaja drog, tudi velikanskih količin kokaina in heroina, pa še načrtovanje ropa kasneje tragično preminule Zorice Škrbić – tako bi lahko na kratko povzeli očitke iz obtožbe specializiranega tožilstva proti šestindvajseterici obtožencev. Včeraj je na zatožno klop sedlo prvih sedem, tisti, ki so s tožilko Matejo Jadrič Zajec že pred začetkom postopka sklenili sporazum o priznanju krivde. Dušanu Djukanović, Zoranu Tošoviću, Gorazdu Erjavcu, Tomu Murovcu, Draganu Krejiću, Roku Jajčaninu in Alenki Jelčič so tako že izrekli sodbo, najvišjo kazen je dobil prvi, tri leta in sedem mesecev zapora. A sedmerica je v primerjavi s preostalimi igrala bolj obrobne vloge, velike ribe na sodišču še niso prišle na vrsto. Naroki, na katerih se bodo ti izrekli o krivdi, bodo sledili v naslednjih tednih.

Kokain končal v oceanu

V obtožnici je najpogosteje omenjen hrvaški državljan iz okolice Ljubljane Senad Muhamedagić. Zvonku Hajšku, znanemu iz afere športnih stav, naj bi spomladi 2014 v zameno za 44.500 evrov najprej dobavil dva kilograma heroina. Pozneje bi moral Hajšek dobiti še kilogram, a so ga zasegli na mejnem prehodu Obrežje. V približno istem času se je dvojica menila za še eno kupčijo te vrste. Tudi ta pošiljka je padla v napačne roke – policisti so 4,8 kilograma heroina odkrili v skrivališču v Židovnjaku na Hrvaškem.

Poleg tega naj bi se Muhamedagić s soobtoženim, zaradi droge že večkrat kaznovanim Matevžem Jenkom in še nekaterimi dogovarjal o nakupu osmih kilogramov kokaina v Španiji. Droga je februarja 2014 sicer prišla v našo državo, a se je njena pot končala na počivališču Lom na primorski avtocesti, kjer so jo zasegli uslužbenci sežanskega carinskega urada.

Vpleten naj bi bil tudi v mednarodno kriminalno združbo preprodajalcev kokaina, v kateri je kot glavni organizator slovenskega dela nastopal Saša Dujmović. Po prepričanju tožilstva so z neznanimi storilci iz Brazilije in Surinama ter v sodelovanju z bolgarskim skiperjem Vladimirjem Dimitrovom Demirovim načrtovali transport več sto kilogramov kokaina iz Brazilije do Španije in nato v Slovenijo. Toda ko je hrvaška jadrnica Ocean I plula proti Evropi, se ji je pokvaril motor in zlomil jambor, tako da je skiper moral poslati klic na pomoč. Preden ga je rešila tovorna ladja Good Hope Max, je v morje vrgel ves kokain, vreden od deset do dvajset milijonov evrov. V dokaz, da tovora ni ukradel, je vse skupaj tudi fotografiral. Slike je poslal Nebojši Čubriloviću, našim organom pregona znanemu preprodajalcu droge, ki so ga pozneje, oktobra lani, ustrelili v Banjaluki.

Muhamedagić in Zoran Zadravec naj bi s Čubrilovićem in še nekaterimi sostorilci načrtovali tudi prevoz 320 kilogramov kokaina iz Južne Amerike. Natovorili so ga na odprtem morju pred obalo Fortaleze v Braziliji ter raztovorili pred Azori. Ker pa dobavitelji pred vnovičnim nakladanjem niso dovolili, da bi člani hudodelske združbe videli kokain, je nadaljnji transport padel v vodo, trdi tožilstvo.

Zazidani plen

Posebno poglavje iz obtožnice pa predstavlja očitek o načrtovanju ropa Zorice Škrbić, partnerice Dejana Vidmarja, obsojenega zaradi ropa trezorjev banke SKB. Muhamedagić, Darko Ostojić in Dragan Miladinović so menda domnevali, da se del plena iz SKB skriva zazidan v tleh ali stenah stanovanja Škrbićeve. Stanovanje so opazovali, preverjali morebitne nadzorne kamere, načrtovali, kako se bodo zamaskirali, a je rop preprečila policija, ki jim je takrat že prisluškovala zaradi droge. To se je dogajalo konec aprila 2014, slaba dva meseca pozneje pa je Škrbićeva, kot je znano, postala žrtev druge tolpe. Ugrabili so jo, vso noč mučili, da bi dobili podatke o denarju, nato pa tako hudo poškodovano vrgli iz avta, da ji ni bilo več pomoči.

Kot že rečeno, se je sedmerica včeraj obsojenih sicer ukvarjala z drogo, niso pa bili glavni igralci. Djukanović je dobil tri leta in sedem mesecev zapora, Tošović dve leti in pet mesecev, Erjavec pa leto in enajst mesecev. Krejić bo leto in pet mesecev zapora odslužil s 1030 urami dela v splošno korist, Jelčičeva pa deset mesecev za zapahi s 600 urami. Murovec je dobil pogojno kazen leto in pet mesecev, a mu ne bo treba za zapahe, če v petih letih ne zagreši novega kaznivega dejanja. Plačati mora tudi tisoč evrov denarne kazni, kar velja tudi za Jajčanina – ta je dobil dveletno pogojno zaporno kazen s petletno preizkusno dobo.