V priporu na Povšetovi do odločitve o izročitvi Italiji ostaja 26-letni Rok Žavbi iz Tuhinjske doline. Slovenski policisti so ga v petek prijeli na podlagi evropskega naloga za prejetje in predajo. Novačenja z namenom terorizma ga v skladu z italijanskim kazenskim zakonikom sumijo naši zahodni sosedje, ki so delovanje Žavbija in še nekaterih njegovih somišljenikov spremljali več kot leto dni.

Danes smo se pogovarjali z njegovim očetom Radom, ki je potrdil, da se je njegov sin spreobrnil v islam in da je bil tudi v Siriji. A zgolj mesec dni in da je po vrnitvi postal povsem drug človek. »Šlo je očitno za neko mladostno odločitev, na katero žal družina ni imela nobenega vpliva. Seveda smo bili razočarani, močno nas je prizadelo. On je šel dol leta 2013 in po enem mesecu se je vrnil. Zelo prizadet in spremenjen. Od takrat je bil vedno doma. Takrat pa je bil tudi v Italiji, to drži. Zdaj ima redno službo v neki mesariji v Ljubljani, kjer so ga v petek tudi aretirali. Stikov z njim od aretacije še nismo imeli, poslali smo mu lahko le paket. Obiskali ga bomo jutri,« je vidno pretresen dejal njegov oče. Rok Žavbi se je pred dvema mesecema poročil z muslimanko, tudi sam ostaja muslimanske vere, je še potrdil oče Rado.

Novico sporočil notranji minister

Z »uspešno akcijo v boju proti terorizmu« se je na družabnem omrežju twitter sicer pohvalil kar italijanski notranji minister Angelino Alfano. Italijanski mediji pišejo o tem, da Slovenca sumijo rekrutiranja in radikalizacije. Po poročanju italijanskega časopisa La Republicca so operacijo zaradi grožnje s terorizmom na njihovih tleh oblasti pričele že pred enim letom. Konec aprila letos pa so zaradi suma terorističnega delovanja prijeli šest Maročanov, sicer državljanov Italije. Kmalu so aretirali še dva Makedonca, za Žavbijem pa izdali mednarodno tiralico. Akcijo usmerja beneško tožilstvo. Kdaj naj bi Žavbi rekrutiral borce skrajnega islama, italijanski mediji ne poročajo.

Slovenski policisti so Žavbija prijeli v petek na delovnem mestu in ga naslednji dan privedli na ljubljansko okrožno sodišče, kjer je bil zaslišan. Preiskovalna sodnica je zaradi begosumnosti zanj odredila pripor. »Postopku za izročitev nasprotujemo. Nemogoče je napovedati, kdaj in kako se bo sodišče odločilo, vsekakor pa to lahko traja še dva meseca,« je povedala Žavbijeva odvetnica Lara Mikuž. »Odločno zanika kakršno koli povezavo s terorizmom. Seznanjen je s tem, kaj mu očitajo Italijani, več pa ne smem komentirati,« je še povedala Mikuževa, ki se je pritožila tudi nad uvedbo pripora, kar pa je zunajobravnavni senat sodišča zavrnil.

Slovenija ni ogrožena

Drago Menegalija z Generalne policijske uprave je razložil, da so evropski nalog za prijetje v zvezi s teroristično dejavnostjo dobili le za eno osebo. »Slovenska policija v zadnjem obdobju ni pridobila relevantnih podatkov, da bi se na območju Slovenije izvrševala oziroma pripravljala kazniva dejanja v zvezi s terorizmom,« je še dejal Menegalija in dodal, da je po njihovi oceni stopnja teroristične ogroženosti v Sloveniji nizka. Bistveno višje naj bi bilo to tveganje zaradi nasilne radikalizacije v naši neposredni soseščini. »Kljub vrsti aktivnosti in sistematičnemu odkrivanju ter preprečevanju tovrstnih tveganj do sedaj nismo odkrili oziroma potrdili, da bi v Sloveniji obstajale teroristične oziroma ekstremistične skupine, ali da bi pri nas potekalo organizirano novačenje za terorizem,« je še dodal Menegalija.

Prijetega Roka Žavblja so mediji s terorizmom sicer povezovali že pred poldrugim letom. Policisti so pri njem in še pri Boštjanu Skubicu opravili hišne preiskave in mu našli celo minomet. A kaj dlje od ovadbe zaradi posesti orožja ni prišlo. Slovencev, ki so se spreobrnili v islam in se pridružili borcem ISIS-a, naj bi bilo še nekaj, eden od njih naj bi v Siriji celo izgubil življenje. Žavbelj sicer ni zanikal, da se je boril v Siriji, a naj bi v glavnem deloval kot bolničar, je pa, kot je zatrdil v intervjuju za Mladino, v Siriji tudi streljal.