Hkrati z nadaljevanjem pogajanj z vlado, ki doslej niso pripeljala do bistvenih dogovorov, se bodo zdravniki pripravljali na morebitno zaostrovanje, vključno z opozorilno stavko in kasneje stavko do izpolnitve zahtev. Danes se začenja drugi krog pogajanj, v sindikatu Fides pa se bodo tokrat pogovarjali z ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem.

Kuštrin: Dosedanji rezultat piškav

»Dosedanji rezultat pogajanj je piškav. Pripravljeni smo izpeljati še en krog, a smo pripravljeni tudi na zaostrovanje. Če bo treba, bomo izpeljali tudi stavko. Plačnega sistema ne rušimo, a če niso sposobni napraviti fleksibilnejšega, naj zdravnike iz njega izvzamejo,« je dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Na načelni ravni se s Koprivnikarjem o marsikateri nujni spremembi plačnega sistema strinjajo, pravi, vprašanje pa je, koliko bo minister svoja stališča udejanjil v vladi. Finančnih posledic svojih zahtev se zavedajo, dodaja, zato so se pripravljeni pogajati o dinamiki njihovega uresničevanja.

Vladna stran naj bi jutri predstavila svojo verzijo sprememb tarifnega dela kolektivne pogodbe. V Fidesu med drugim pričakujejo odpravo sedanjega stropa, ki zdravniške plače zamejuje navzgor (danes ne morejo preseči 57. plačnega razreda oziroma 3814 evrov). »Nobenega razloga ni, da so lahko v najvišjem plačnem razredu le funkcionarji in politiki. S tem se ne borimo le za zdravnike, ampak tudi druge intelektualne poklice,« je dejal Kuštrin. Z vlado se strinjajo o petih horizontalnih napredovanjih (napredovanja na istem delovnem mestu), zahtevajo pa še vertikalna napredovanja v višjega zdravnika deset let po opravljenem strokovnem izpitu in v starejšega zdravnika 15 let po strokovnem izpitu. Posebej pa bi radi prek vertikalnih napredovanj nagradili tiste zdravnike, ki delajo v terciarnem oz. najzahtevnejšem delu zdravstva. Med ključnimi zahtevami Fidesa medtem ostaja tudi uveljavitev standardov in normativov, ki določajo primeren tempo dela oziroma obveznosti zdravnikov.

Družinski zdravniki se čutijo prikrajšane

Ločeno od Fidesa se bodo za svojo kolektivno pogodbo pogajali v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum. S Fidesom so se razšli pri vprašanju izhodiščnih plačnih razredov, kjer družinski zdravniki zahtevajo izenačitev z zdravniki, ki imajo daljše specializacije. S 43. (2244 evrov) bi se tako dvignil na 45. plačni razred (2422 evrov).

V sedanjih razmerah 30 odstotkov mladih družinskih zdravnikov resno razmišlja o odhodu iz družinske medicine, je po besedah predsednika Praktikuma Igorja Muževiča pokazala njihova nedavna anketa. Eden od razlogov za nezadovoljstvo v tem delu zdravstva je tudi nižje izhodiščno plačilo v primerjavi z drugimi zdravniki, je spomnil. »Ravno ob zahtevah Praktikuma se bo videlo, ali je vlada pripravljena na kakršne koli kompromise. Denar za izenačenje je že v sistemu – zdravstvena blagajna programe plačuje ne glede na zdravnikovo specializacijo, a v primeru družinskih zdravnikov zdravstvenim domovom razlika ostane za nenamensko porabo,« je spomnil.