Presenečenj ni bilo. Izvršni odbor stranke DeSUS je kot kandidata za novega ministra za kulturo soglasno podprl sedanjega državnega sekretarja na kulturnem ministrstvu Toneta Peršaka. Prvak stranke upokojencev Karl Erjavec je s Peršakovo kandidaturo že seznanil predsednika vlade Mira Cerarja, ki se z njo strinja. Po Erjavčevem prepričanju je pomembno, da kulturni resor čim prej dobi ministra s polnimi pooblastili, Peršaka pa ocenjuje kot »pravo osebo za to mesto, saj pozna kulturo«.

Za izboljšanje kulturnih financ

Peršak je kot prioritetno nalogo, ki se je bo lotil, če bo imenovan na čelo ministrstva za kulturo, izpostavil prizadevanje za izboljšanje finančnega položaja kulture, saj se je ta zlasti v kriznem obdobju močno poslabšal. Zaveda pa se, da »kakšnih drastičnih skokov« tudi zaradi zaveze s fiskalnim pravilom ni mogoče pričakovati. Prav tako je po prepričanju kandidata za novega kulturnega ministra potrebna sistemska prenova področja, saj imajo nekatere rešitve zelo dolgo brado in po svojem miselnem temelju izhajajo še iz prejšnjega družbenega sistema. »Mislim, da se mora kultura prilagoditi okoliščinam, ki so se z osamosvojitvijo in po njej na ravni družbenega in političnega sistema spreminjale,« je poudaril. Tone Peršak sicer že išče novega državnega sekretarja na kulturnem ministrstvu, med drugimi se pogovarja z dolgoletnim direktorjem javnega sklada za kulturne dejavnosti Igorjem Teršarjem.

Julijana Bizjak Mlakar je v ozadju predloga za svoj odhod s čela kulturnega ministrstva prepoznala lobistična omrežja, interesom katerih ni želela popustiti. Je tovrstne lobije zaznal tudi državni sekretar Tone Peršak? »Lobiji takrat, ko postanejo vidni, niso več učinkoviti. Domneve o tem, da so za posameznimi odločitvami v preteklosti stali kakšni lobiji, so mogoče. Bi si pa težko upal reči, da lahko kogar koli imenujem,« se je glasil njegov odgovor.

V Erjavčevo stranko se je že včlanil

Peršak je pred dnevi za STA dejal, da bi se bil pripravljen tudi včlaniti v DeSUS, če bi ga stranka upokojencev predlagala za ministra in bi prejel zagotovila, da bo lahko vodil resor pod določenimi pogoji. Očitno je ta zagotovila dobil, saj je včeraj potrdil, da se je že včlanil v Erjavčevo stranko. Ob tem je dodal, da z vstopom v DeSUS ni imel težav, saj gre za socialno usmerjeno stranko, takšna pa je tudi njegova usmeritev. Program DeSUS je torej Peršaku blizu. Spomnimo še, da statut stranke upokojencev določa, da morajo biti vsi njihovi funkcionarji člani DeSUS.