Ko so pred začetkom gradnje novega parkirišča tipa parkiraj in se pelji Barje na Mestni občini Ljubljana vrtičkarje, ki so na teh parcelah obdelovali gredice nelegalno, pozvali, naj odstranijo vso opremo in vzpostavijo prvotno stanje, so napovedali, da bodo v bližini uredili kar 600 novih vrtičkov. To je bila očitno le približna ocena, saj je nato sredi januarja, ko so po dveh letih premora končno občane pozvali k oddaji ponudb za zakup novih občinskih vrtičkov, ta številka padla na 442. Toda kljub še vedno velikemu številu ponujenih gredic, ki so velike od 25 do 75 kvadratnih metrov, so jih nato vrtičkarjem oddali le 105.

Želijo si večjih gredic

Zanimanje za vrtičke v novem mestnem parku južno od obvoznice je bilo res veliko manjše od pričakovanj. Do konca javnega zbiranja ponudb so v občinski poštni predal prejeli le 108 vlog, od tega so bile tri nepopolne. Tako so za zdaj oddali le 105 vrtičkov, ki pa zaradi neugodnih vremenskih razmer še niso pripravljeni in jih bodo lahko najemniki začeli uporabljati konec meseca oziroma v začetku junija. Do takrat bodo morali na občinskem oddelku za varstvo okolja tudi ponoviti razpis za oddajo preostalih vrtičkov. Teh je zdaj nekaj več kot 200, saj so se odločili še tretjič spremeniti velikosti vrtičkov.

Pred objavo povabila k najemu vrtičkov na Rakovi jelši so povečali število najmanjših vrtov, velikih 25 ali 30 kvadratnih metrov, in zmanjšali število največjih vrtičkov, velikih 75 kvadratnih metrov, zdaj pa bodo očitno naredili ravno nasprotno. »Iz vlog smo ugotovili, da občani povprašujejo po večjih vrtičkih, zato smo se prilagodili povpraševanju in spremenili mrežo tako, da smo povečali število velikih vrtičkov,« pojasnjujejo na pristojnem oddelku in dodajajo, da je skupno število vrtičkov zdaj 320.

Ob njih bodo delavci podjetja Trgograd uredili še sadovnjak in parkovne poti, za kar je občina skupaj z ureditvijo vrtičkov odštela okoli 824.000 evrov.

Naslednji bodo ob Vojkovi

Tako slab odziv na povabilo k oddaji ponudb za zakup vrtičkov na Rakovi jelši pa ne pomeni, da med Ljubljančani in Ljubljančankami ni zanimanja za vrtičkanje. Tako kot so na občini pozno ugotovili, da si občani želijo večjih parcel, kar je tipično tudi v tujini, počasi spoznavajo tudi, da si občani ne želijo vrtičkov na robu mesta, daleč od svojega doma. »Iz dosedanjih izkušenj ocenjujemo, da je povpraševanje večje za območja, ki se uredijo neposredno ob večjih stanovanjskih soseskah. Z vidika varstva okolja je spodbuden podatek, da si občani želijo vrtiček v neposredni bližini, kamor se lahko odpravijo peš,« pravijo pristojni v mestni upravi in dodajajo, da je raziskava leta 2009 pokazala, da se vrtičkarji v večini primerov h gredicam odpravijo peš ali s kolesom. Le 23 odstotkov jih je uporabljalo osebni avtomobil ali motorno kolo.

Na tej osnovi naj bi predvidoma do prihodnje vrtičkarske sezone uredili vrtičke ob Vojkovi cesti za Bežigradom. Letos pa bodo nadaljevali prakso posredovanja kontaktov lastnikov zemljišč, ki (večinoma na obrobju mesta) ponujajo svojo zemljo v najem za vrtičke. Zaradi velikega povpraševanja so leta 2012 sklenili dogovor z zasebnim lastnikom zemljišč v Zadobrovi in Kašlju, danes pa sodelujejo s petimi zasebniki, ki na podlagi idejne zasnove občine ponujajo možnost za vrtnarjenje več deset vrtičkarjem.